ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 20:55

Mısır'da ilk "corona virüsü" vakası

Mısırda ilk "corona virüsü" vakası


Mısır Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk "corona virüsü" vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'dan gelen bir kişinin ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olan corona virüsü taşıdığından şüphelenilmesi üzerine Kahire Havaalanı'ndan, hastaneye sevk edildiği belirtildi.
Hastanın, Suudi Arabistan'da mühendis olarak çalışan 27 yaşındaki bu kişinin virüs taşıma ihtimalinden şüphelenilmesinin ardından ilk saatlerden itibaren gerekli koruyucu önlemlerin alındığı vurgulandı.
Açıklamada, tetkik ve incelemelerin şüpheleri doğruladığı ve hasta için gerekli tıbbi müdahalenin yapıldığı kaydedildi.
SARS'ın değişik bir türü olan corona virüsü ilk olarak Eylül 2012'de tespit edilmişti. Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik tedavisi bulunmuyor.
Virüs sebebiyle dünya genelinde 106 kişinin hayatını kaybettiği, bu ölümlerden 92'sinin Suudi Arabistan'da gerçekleştiği belirtiliyor.
KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER