ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 12:57

“Mısır’da darbeci rejim, akıl dışı uygulamalara başladı”


Mısır Eş-Şuruk gazetesi yazarlarından Vail Kandil, ülkedeki darbeci rejimin aklın sınırlarını zorlayacak uygulamalara başladığını ifade etti.

Mısırlı Eş-Şuruk gazetesi yazarı Kandil, bugünkü köşe yazısı ve Facebook hesabında, ülkedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Kandil, darbeci rejimin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un önceki gün Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin serbest bırakılmasını istemesinin hemen ardından dün resmi suçlamaları dile getirdiğini ifade etti. Kandil, ordunun dün ivedilikle bir suçlama bularak, soruşturma için Mursi hakkında tedbir amaçlı 15 günlük tutuklama kararı verdiğini hatırlattı.

Mısırlı yazar, askeri darbe ile yönetimden uzaklaştırılan ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’ye yapılan ana suçlamanın, Filistin Direnişi’ne casusluk yapmak olduğunu belirtti. Mısırlı gazeteci, olayla ilgili büyük Arap aydını olarak nitelediği Dr. Azmi Beşşare’nin “Dünyada böyle bir suçlamayı yapabilecek tek bir varlık vardır o da Siyonist varlığı” sözlerini nakletti.

Kandil, Mısır Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el-Sisi’nin halkı sokağa çağırmasını ise tarihte “toplu intihara ilk resmî davet” olarak niteledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER