ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Eylül 2013 Cuma 16:25

Mısır'da darbe karşıtları bugün de Cuma yürüyüşü yaptı


Mısır'da darbe karşıtı göstericiler ile devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları bugün de Cuma günü yürüyüşü düzenledi.

Başkent Kahire'de Cuma namazı sonrası Mursi taraftarları yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte Rabia işareti bulunan pankartlar ile Mursi'nin posterleri taşındı. Göstericiler darbe karşıtı sloganlar atarken, Rabia işareti yaptı.

Bu arada güvenlik güçleri başta Kahire olmak üzere ülkenin önemli şehirlerinde güvenlik tedbirlerini artırdı. Güvenlik güçleri ayrıca Kahire'deki Tahrir, Rabiatül Adeviyye, Mustafa Mahmud meydanları ve buralara giden yolları kapattı. Ayrıca Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresindeki yollar da kapatıldı.

Mısır'da 3 Temmuz'da yaşanan askeri darbe ile ülkenin seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine son verilmişti. Darbe karşıtı gruplar ve Müslüman Kardeşler, düzenledikleri gösteri ve yürüyüşlerde Mursi'nin göreve iadesini talep ediyor.

Mursi taraftarları ile darbe karşıtlarının Kahire’deki Rabiatül Adeviyye meydanında oturma eylemi, güvenlik güçlerinin 14 Ağustos’ta müdahalesi ile sona ermişti. Müdahalede yüzlerce kişi ölmüştü. Müdahaleden sonra ise onlarca üst düzey Müslüman Kardeşler üyesi tutuklanmıştı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER