ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:06

Mısır’da cunta yönetiminden basın özgürlüğüne de darbe


Mısır’da askeri darbeyle iktidara gelen cunta yönetiminin Mursi destekçisi göstericilere yaptığı müdahaleler ardından yeni hedefi basın mensupları oldu.

Geçtiğimiz hafta yaşanan olaylar sonucu TRTTürk muhabiri Metin Turan’ı gözaltına alan güvenlik güçleri, bugün de İhlas Haber Ajansı (İHA) Kahire bürosunu bastı.

İHA'nın dünya televizyonlarına yayın hizmeti sağladığı canlı yayın ekipmanlarına el koyan Mısır polisi, Büro Şefi Tahir Osman Hamde’yi de polis merkezine götürdü. Büro Şefi Hamde'den haber alınamıyor.

Öte yandan AP'nin haberine göre El Fetih Camii’ndeki baskında gözaltına alınan TRTTürk muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi 15 gün daha uzatıldı.

MEDYA DERNEĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İhlas Haber Ajansı’nın Kahire bürosuna bir baskın düzenleyen Mısır polisi, İHA büro şefi Tahir Osman Hamde’yi gözaltına almış ve bürodaki cihazlarına el koymuştur. Polis merkezine götürülen Tahir Osman Hamde'den henüz haber alınamamaktadır.

Uluslararası bir haber ajansına yapılan bu muamele basın özgürlüğüne ağır bir saldırıdır. Mısır'da yaşanan olayları dünyaya duyurmak için görev yapan gazetecilerin gözaltına alınması, cihazlarına el konulması kabul edilemez. Bir kaç gün önce gözaltına alınan TRT muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresinin 15 gün süreyle uzatılması ise endişe vericidir. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER