ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 17:58

Mısır'da bir lider daha tutuklandı

Mısırda bir lider daha tutuklandı

Müslüman Kardeşler’in lideri Bedii tutuklandı.


Mısır güvenlik güçleri yetkilileri, Müslüman Kardeşler’in lideri Muhammed Bedii’nin ülkenin kuzeyindeki sahil şehri Mersa Matruh’ta dün akşam tutuklandığını bildirdi. İsmini vermek istemeyen güvenlik yetkilisi, Bedii’nin askeri helikopterle Kahire’ye getirildiğini kaydetti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER TARAFTARLARI, ASKERLERLE ÇATIŞTI

Mısır’da Kahire Üniversite önünde devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen Müslüman Kardeşler taraftarları ile askerler arasında çatışma çıktı. Askerlerin Müslüman Kardeşlerler taraftarı gençleri dağıtmak için havaya gerçek mermi ile ateş etti.

'SİYASETTEN UZAKLAŞTIRILSIN'

Mısır'da çeşitli çevreler, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasetten uzaklaştırılmaması yönünde çağrılar yapıyor. Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, İhvan'ın siyasetten uzaklaştırılmaması gerektiğini vurgulayarak "İhvan bu vatanın bir parçasıdır" dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahi Abdullatif yaptığı basın açıklamasında, ülkede yaşanan son gelişmelerin ardından Mısır diplomasisinin yeni bir döneme girdiğini belirtti. Abdullatif, "Müslüman Kardeşler'in izlediği dışlama politikasına rağmen şimdi siyasete ilhak edilmeleri için çağrıda bulunuyorum. Yaşananları geride bırakma ve Mısır demokrasisinin gelişmesi için katkıda bulunmalarını talep ediyorum" diye konuştu. Mısır Başmüftülüğü'nden (Daru'l İfta) yapılan yazılı açıklamada, "İhvan dahil Mısır'daki herhangi bir siyasi gücün bertaraf edilmesi mümkün değildir. Geniş kapsamlı reformlar yapılmasının tam vakti. Bu reformlar, işbirliği yapılmadan, ülkenin menfaatleri her şeyin üzerinde tutulmadan gerçekleştirilemez" denildi. Farklı siyasi akımlardan gençlerin bulunduğu "Girişimci Mısır Gençleri" grubu da Müslüman Kardeşler'e mensup gençlere Mısır toplumunun yeniden inşa edilmesi sürecine katılmaları çağrısı yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER