ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Eylül 2013 Pazartesi 07:30

Mısır'da anayasa çalışmalarına tepkiler sürüyor


Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi, anayasayı değerlendirecek 50 kişilik komitenin kurulmasına tepki gösterdi.
Hareket liderlerinden Mecdi Ahmed Hüseyin, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un anayasa hazırlık çalışmalarının 2. aşamasında görev alacak komitenin kurulması talimatını vermesiyle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Hüseyin, "İş başından sonuna kadar saçma. Bu komitenin ne bir değeri ne de meşruiyeti var. Bizim için hiçbir anlam ifade etmiyor" değerlendirmesinde bulundu.
Komitenin kurulması için talimat verilmesini, "Darbecilerin içerden çökmesine rağmen kendini güçlü gösterme çabası" olarak yorumlayan Hüseyin, "Mısır halkının meşru anayasasına silahlı saldırı gerçekleştirilmiştir" ifadesini kullandı.
Komitenin çalışmalarına katılan herkesin kınanacağını belirten Hüseyin, vatandaşları, "batıl komitenin" çalışmalarını takip etmemeye çağırdı.
Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un anayasayı değerlendirecek komitenin kurulmasıyla ilgili verdiği karara göre, toplumun tüm kesimlerini kapsayan 50 kişilik komite, daha önce uzmanlardan oluşan 10 kişilik komite tarafından Mansur'a sunulan anayasa taslağını değerlendirecek ve ilk toplantısından sonra 60 gün içinde yeni anayasanın nihai halini hazırlamış olacak. Daha sonra hazırlanan yeni anayasa halk oylamasına sunulacak.
10 kişilik komite geçen hafta anayasa üzerindeki çalışmalarını bitirmiş ve Mansur'a üzerinde değişiklik yapılması gereken maddelerle ilgili önerilerini sunmuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER