ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 22:59

Mısır'da anayasa çalışmaları


Mısır'da geçici yönetim tarafından oluşturulan Anayasa Hazırlık Komitesi'nin Yönetim Sistemi Raportör Yardımcısı Muhammed Abdulaziz, askıya alınan 2012 Anayasası'nda polis teşkilatına ilişkin maddede geçen, "Teşkilatın başı cumhurbaşkanıdır" ile "Anayasa ve kanunlara sadıktır" ifadesinin kaldırıldığını söyledi.
Basın mensuplarına komitenin faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Abdulaziz, ilgili maddenin, "Polis, halkına sadık bir şekilde kamu güvenliği ve düzenini sağlamak, genel ahlakı korumak, insanların temel hak ve hürriyetlerine saygı duyarak anayasanın, kanunların ve uluslararası sözleşmelerin tanıdığı yetkiler çerçevesinde görevlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Devlet, polis teşkilatı mensuplarının görevindeki performasından, ilgili kanun maddesinde belirlenen şekilde sorumludur" olarak değiştirildiğini belirtti.
Söz konusu maddenin askıya alınan 2012 Anayasası'ndaki hali şöyleydi:
"Polis teşkilatı, Başkomutanı Cumhurbaşkanı olan, anayasa ve kanunlara sadık, kamu güvenliğini, düzenini sağlayan, genel ahlakı korumakla görevli, kanun ve yönetmeliklerin kendisine tanıdığı yetkiler çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür. Vatandaşın temel hak ve özgürlükleri, güvenliği ve onurundan sorumludur."
Mısır'ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur da geçen ay çıkardığı cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ordu mensuplarının "İtaat Yemini" ile ilgili maddede değişikliğe gitmişti. Buna göre, söz konusu metinde yer alan, "Cumhurbaşkanına sadık olacağıma yemin ederim" ifadesi çıkarılmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER