ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 00:42

"Mısır halkının iradesine saygılıyız"

"Mısır halkının iradesine saygılıyız"

Filistinli gruplar, cumhurbaşkanını seçmek üzere oy kullanan Mısır halkının iradesine saygı duyduklarını belirtti.


Fetih, İslami Cihad, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi (FDKC) yetkilileri, Mısır'daki seçime dair açıklamalarda bulundu.

Fetih hareketi liderlerinden Yahya Rabah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu seçimlerde Mısır halkının iradesi zafer kazandı. Milyonlarca kişi Abdulfettah es-Sisi'yi seçti. Fetih, Mısır halkının seçme iradesine ve özgürlüğüne saygı duyuyor" dedi.

"Mısır halkının iradesine saygılıyız"

Rabah, "Filistin halkının, yeni cumhurbaşkanından, Mısır'ın bölgesel ve uluslararası imajını geri kazanmasını, Filistin halkına destek vermesini ve davasını uluslararası platformlara taşımasını" temenni ettiğini söyledi.

İslami Cihad'ın dış ilişkiler sorumlusu Halid el-Bataş da "Yönetenini seçecek, Mısır halkıdır. Müdahale edilmemesi gerekir. Mısır halkının iradesine saygılıyız" diye konuştu.
Bataş ayrıca Mısır'ın, Filistin halkını korumaya ve davalarını savunmaya devam edeceğine olan inancını dile getirdi.

"Mısır'ın istikrarı, Filistin davasının güçlenmesidir"

FHKC Siyasi Büro Üyesi Meryem Ebu Dakka ise cumhurbaşkanı seçiminin ardından Mısır'ın, bölgesel ve uluslararası konumunu geri kazanmasını temenni ettiğini belirtti.

Dakka, Mısır'ın istikrara kavuşmasının, Filistin davasının güçlenmesi anlamına geldiğini belirterek, ülke halkının iradesine duydukları saygıyı ifade etti.

FDKC Siyasi Büro Üyesi Talal Ebu Zarife de seçimi, "doğru bir adım" olarak nitelendirerek, "Yeni cumhurbaşkanının, devrimin taleplerini karşılamak, Filistin başta olmak üzere Müslüman ülkelerin meselelerine yoğunlaşması gerek" ifadesini kullandı.
Hamas hareketinden ise seçime ilişkin henüz açıklama yapılmadı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER