ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 10:03

Mısır, Güvenlik Konseyi’nin bu ay gündeminde yok


Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) dönem başkanlığının Avustralya’ya geçmesi nedeniyle basın toplantısı düzenleyen bu ülkenin BM Daimi Temsilcisi Gray Francis Quinlan, dönem başkanlıkları süresince Mısır sorununun ajandalarında olmadığını söyledi.

Mısır'ın Eylül ayında BMGK gündeminde olmadığını belirten Daimi Temsilci Quinlan, ''açıkçası olmasını isterdim ancak uzlaşma süreci konusuyla sonradan ilave edilme ihtimali'' olabileceğini ifade etti.

Büyükelçi BM Genel Sekreteri özel temsilcisinin Mısır konusunda konseyi bilgilendireceğini ifade etti. 26 Eylül'de ''Küçük Silahlar'' konusunda ''üst-düzey'' toplantıda Mısırla birlikte BMGK'da Suriye, Golan Tepeleri, Yemen, Somali, Libya, Sierra Lion, Haiti, Afganistan, Liberya, Sudan ve İran'daki gelişmelerin ele alınacağını ifade etti.

Toplantıda, BMGK'daki Suriye tartışmalarının devam ettiğini belirten Büyükelçi Quilan, ''Daimi üyelerinin pozisyonlarında bir değişme yok. Üyeler arasında şu ana kadar bir uzlaşı yok.'' dedi.

Suriye konusunda BMGK’ın uzlaşamaması nedeniyle konunun G 20’de ele alınacağını belirten büyükelçi, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasıyla ilgili araştırma raporuyla bir sonuca ulaşılır ulaşılmaz konseyin bilgilendirileceğini aktardı.

1946 yılı ocak ayından sonra ikinci defa Güvenlik Konseyi başkanlığını Arjantin’den devralan Avustralya, bu ay da Genel Kurul çalışmaları nedeniyle Güvenlik Konseyi’nin 20 Eylül’den sonra yalnızca bir defa toplanacağına dikkat çekti. Eyül ayında Genel Kurul çalışmaları nedeniyle 193 ülke lideri veya üst düzey temsilcisi BM’de ağırlanacak.

Avustralya Ekim ayında BMGK dönem başkanlığını Azerbaycan’a devredecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER