ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2014 Cuma 15:27

Mısır cuma namazı sonrası protestolar ile karıştı

Mısır cuma namazı sonrası protestolar ile karıştı

Mısır'da birçok kentte darbe karşıtları, cuma namazı sonrasında çeşitli etkinliklerle yönetimi protesto etti.


Mısır'da birçok kentte darbe karşıtları, cuma namazı sonrasında çeşitli etkinliklerle yönetimi protesto etti.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nin "Devrim yemini, şehit sözü" adıyla organize ettiği etkinlikler kapsamında başkent Kahire ve İskenderiye şehrinde başlayan yürüyüşler, Garbiye, Şarkıyye, Dimyat, Beni Süveyf, Minya ve Feyyum kentlerinde düzenlenen etkinliklerle sürdü.

"Rabia işaretli" pankartlar ile darbeyle görevinden uzaklaştırılan ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarının taşındığı gösterilerde, askeri darbe ve sonrasında oluşan yönetimin gitmesi talepleri tekrarlandı. Göstericiler, tutuklu darbe karşıtlarının serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Elektrik kesintileri ve hayat pahalılığının da dile getirildiği gösterilerde, "Niye susuyorsun, elektriğin kesilmiyor mu?", "Su, elektrik kesik, köleler sessiz", "Uyu sen, rahat ol ey şehit, mücadeleye biz devam edeceğiz" şeklinde sloganlar atıldı.

Gösterilerin bir kısmının kentlerin ana meydanlarından uzak noktalarda, sokak aralarında sürdürüldüğü dikkati çekerken, bazı bölgelerde kadın protestocuların sayıca çokluğu gözlendi.

Mısır'da 3 Temmuz 2013 yılındaki askeri darbenin ardından başlayan protestolar, sıkı güvenlik önlemlerine ve güvenlik güçlerinin kanlı müdahalelerine rağmen devam ediyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER