ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 22:35

Milyon dolarlık öğrenim kredisi borcu var


ABD’de kronik sorun olmaya başlayan öğrenim kredisi borcu için kısa vadeli bir çözüm öngörülmüyor. Üniversiteden mezun olan öğrencilerin kredi borçu ise günden güne artıyor.

2005’te 17 bin 233 dolar olan yıllık eğitim kredisi borcu 2012’de ise 27 bin 253 dolara kadar yükseldi. Bir yandan büyük artış gösteren okul paraları diğer yandan mezun olan öğrencilerin iş bulamaması kredi borçlarının artmasının en önemli nedenleri olarak gösteriliyor.

1 trilyon dolardan fazla olduğu ifade edilen toplam kredi borcu, bu haliyle Amerikalıların kredi kartı borçlarını da geride bırakmış durumda. Uzmanlara göre, kredi borçları ekonomide sorun olmaya devam edecek ama yeni iş alanlarının oluşturulması halinde, öğrencilerin borçlarını ödeyebileceği ifade edildi. Mezun olan öğrencilere kredi borçlarını 20 yıl içinde ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Yaklaşık 5,5 milyon dolar kredi alacağı olan Nelnet Kredi Şirketi Genel Müdürü Bob Beiersdorf Cihan'a yaptığı açıklamada, Başkan Barack Obama’nın konuyla ilgili girişimlerin olumlu bulduklarını ifade etti. Borçların kısa zamanda ödenmesini beklemediklerini kaydeden Genel Müdür Beiersdorf, “Hükümet, öğrenci borçlarını garanti altına alması bizim açımızdan çok iyi. Ama bu paraların geri ödenmemesi genel olarak bütçeyi olumsuz etkiliyor. Umarım mezun olan öğrenciler için yeni iş imkanları sağlanır. Bizde elimizden geldiğince öğrencilere uygun kredi almalarına yardımcı oluyoruz. Tabii bu borçlar şişmeye devam ederse, bundan herkes çok büyük zarar görür. Umarım, siyasiler bu konuda doğru adım atarlar.”diye konuştu.

KONGRE ÜYELERİ DE BORÇLU

Kredi borçlarının düşük faiz oranlarının uzatılmasına karar veren Kongre üyelerininde kredi borçları ile başı dertte. 41 Milletvekili ve 5 senatörün hala kredi borcunu ödemediği ortaya çıktı.

Demokratların California Milletvekillerinden Raul Ruiz’in 115 bin ile 300 bin dolar arasında kredi borcu ile ilk sırada yer alıyor. Hukuk fakültesi mezunu olan Ruiz, kredi faizlerinin düşük tutulması için Kongre’de mücadele vermişti. Edinilen bilgiye göre siyasilerin 1,8 milyon ile 4,3 milyon dolar arasında kredi borçları var.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER