ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 21:45

''Milletvekilleri sadece izlemekle yetindi''


Fransız Parlamentosu'nda arkadaşı Vüsal Hüseyinov ile saldırıya uğrayan Azeri Mirvari Fataliyeva, ''Hocalı'da ölen Azeriler için saygı duruşunda bulunuyorum deyince bize saldırdılar'' dedi.

Meclis binasında Ermenilerin saldırısına uğrayan Azerbaycan vatandaşı Fataliyeva, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı

Fataliyeva, Hocalı Katliamı'nın yıl dönümünde Ermeni Daşnak Partisi'nin Fransa Parlamentosu'nda düzenledikleri toplantıya, arkadaşı Hüseyinov ile katıldıklarını söyledi.

''Toplantıya katılım rezervasyon gerektiriyordu. Biz de rezervasyonlarımızı yaptırdık. Bureau Françis de Cause Armenian, rezervasyonumuzu kabul ettiklerini bildirdi ve meclise gittik'' diyen Fataliyeva, toplantıyı sonuna kadar izlediklerini ve bir sorunla karşılaşmadıklarını belirtti. Toplantı sonunda Sumget olaylarında yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması istendiğini belirten Fataliyeva olayı şöyle aktardı:

''Herkes ayağa kalktı. Biz kalkmadık. Bize 'siz de kalkın' dediler. Ne yapacağımızı bilemedik. Çaresiz kalktık. Ama ben 'Hocalı'da yaşamını yitiren Azeriler için ayağa kalkıyorum' diye iki kez bağırdım ve öyle saygı duruşunda bulundum. Saygı duruşu bitince 30'un üzerinde insan üzerimize yürüdü ve saldırdı.''

Fataliyeva, özellikle yüzüne tekme ve yumrukla darbe aldığını ancak arkadaşı Vüslav Hüseyinov'un daha fazla hırpalandığını söyledi.

Kendisini salondan dışarı attığını ve yan taraftaki bir başka salona sığındığını ifade eden Fataliyeva, orada toplantı halindeki Merkez Demokrat Parti'nin milletvekillerinden ''Arkadaşımı öldürüyorlar, lütfen kurtarın'' diyerek yardım istediğini kaydetti.
    
''Milletvekilleri sadece izlemekle yetindi''
    
Milletvekillerinin kendisini bir sandalyeye oturtarak, ''Merak etmeyin burada güvendesiniz. Büyükelçinizi arayın'' dediğini aktaran Fataliyeva, Demokrat Partililerin arkadaşı Hüseyinov'u kurtardıklarını söyledi. Fataliyeva, ''Orada konferansa katılan milletvekilleri bu saldırıyı seyirci gibi izlediler. Hiçbir şey yapmadılar. En utanç verici kısmı da buydu. Parlamento çatısı altında dayak yiyoruz ve milletvekillerin sesini çıkarmadı'' diye konuştu.

Bu arada bina yakınlarında sergi açılışında bulunan Azerbaycan'ın Paris Büyükelçisi Elçin Amirbayov'un saldırı haberini alınca parlamentoya gelerek bilgi aldığı belirtildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER