ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:04

Mevlana Hollanda'da anıldı


 Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ile Hollanda Konya ve Mevlana Dostları Derneği’nin katkılarıyla anıldı.

Katwijk aan de Zee kasabasındaki törene, İlahiyatçı Abdulwahid van Bommel, UETD Başkanı Veyis Güngör, Hollanda Türkmen Dostları Derneği Başkanı Mengli Rahimi, Lahey Din İşleri Müşaviri Prof Dr. Mustafa Ünver ve çok sayıda davetli katıldı.

Mesnevi’yi Hollandacaya tercüme eden araştırmacı yazar Abduwahid van Bommel, eserin ilk ilk on sekiz beyitini Türkçe ve Hollandaca okudu. Hollanda Türkmen Dostları Dernek Başkanı Mengli Rahimi ise beyitleri Farsça okudu.

Mevlana'nın ölümü ile ahireti hatırlamayı öğrettiğini belirten Van Bommel, Mevlana'nın "Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyeceksiniz. Allah'ın yanına korkmadan aşık olarak gideceğiz." duygusu ile vedat edileceğini aktardı.

Lahey Din İşleri Müşaviri Prof Dr. Mustafa Ünver "Mevlana Celaleddin Rumi'nin hakikatten; İslam'ın, Kuran'ın ve Efendimizin (s.a.s.) bir yansıması ve bir ışığı olduğunu bir kez daha gördük." dedi.

UETD Hollanda başkanı Veyis Güngör ise Şeb-i Aruz törenleri için Konya'ya gitme imkanı olmayanların Mevlana'yı burada anma fırsatını yakaladığını dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER