ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:27

Mestan, hükümeti kurma görevini iade etti


 Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, hükümeti kurma görevini bugün Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütvi Mestan'a verdi. Mestan, görevi aldıktan hemen sonra cumhurbaşkanına iade etti.

Görevi iade etmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Plevneliev, "Artık 41. hükümetin görevi bitmiştir. Bu andan itibaren devletteki en büyük iktidar sahibi cumhurbaşkanıdır. Bu birkaç ay içinde size ağır bir yük düştüğünü biliyoruz, bu yüzden de size canı gönülden başarılar diliyoruz. Geçici hükümetin belirlenmesiyle ülkedeki siyasi arenada normalleşme sürecinin başlamasını bekliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Plevneliev ise geçici hükümetin kurumsal istikrarı garanti etmesi gerektiğini vurguladı. En erken 13 Mart'a kadar bakanlar kurulu isimlerinin belli olacağını kaydeden Plevneliev, kabinede 3 başbakan yardımcısı olacağını açıkladı.

Daha önce iktidardaki GERB partisi ve anamuhalefet Bulgar Sosyalist Partisi(BSP) de geçici hükümet kurmayı reddetmişti. Anayasaya göre Plevneliev, geçici hükümeti bizzat belirleyecek.

Bulgaristan'da erken seçimler 12 Mayıs'ta düzenlenecek.

“DEĞİŞİM KAMPI” ÇADIRLARI AÇILIYOR

Bu arada parlamento yanındaki bahçede çadırlar kurmaya başlayan göstericiler, siyasi modeldeki değişiklikler için imza toplamaya başladı.

İsteklerini çadır başlarına asan göstericiler, siyasetçilerin kontrolü için halkın yönetimde yer alması, elektrik dağıtım şirketlerinin mahkemeye verilmesi, şeffaf vergi sistemi, küçük ve orta ölçekli şirketlere kolaylıklar sağlanması, yolsuzluğun kesilmesi için de e-hükümetin faaliyete geçmesi gibi taleplerde bulunuyor.

Cihan'a konuşan göstericilerden biri, “Değişim Kampı” olarak nitelediği eylemin, istekleri yerine getirilinceye kadar devam edeceğini söyledi. Gösterici, “Bu değişim, 23 yıldan beri bizi doğru yönetmeyen bir sistemi hedef alıyor. Şimdi parlamentoya Seçim Kanunu'nda değişikliklerin yapılması için öneri sunduk. Böylece seçim prosedürü halkın kontrolünde olacak." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER