ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 14:10

Merkel'in sırdaşı, Alman Demiryolları'na geçiyor


Alman istihbarat teşkilatlarının koordinasyonundan sorumlu Başbakanlık Dairesi Başkanı Ronald Pofalla’nın, büyük koalisyonda görev almaması ve bunun yerine ekonomiye transfer olması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

ABD iç istihbarat kurumu NSA’in Başbakan Angela Merkel’i dinlediğinin ve Almanya’da iletişim bilgilerini topladığının ortaya çıkmasından sonra hedef tahtasına oturtulan Pofalla sessiz sedasız görevini bıraktı.

“Merkel’in Sırdaşı” olarak bilinen Pofalla’nın Alman Demiryolları Detusche Bahn’ın yönetim kuruluna geçeceği şeklindeki haberler siyaset ve sivil toplum çevrelerinden tepkiye neden oldu.

Daha önce de Devlet Bakanı Eckart von Klaeden (CDU) Almanya’nın en büyük otomobil şirketlerinden biri olan Daimler’in yönetim kuruluna geçiş yapmıştı. Bu transfer de tepkiyle karşılanmıştı.

Uluslararası Şeffaflık Kurumu’nun Almanya bürosu Transparency Deutschland, transferin “şeffaf olmadığını” belirtti ve söz konusu gelişmeyi kaygıyla izlediklerini ifade etti.

Kurumun Başkanı Christian Humborg, bu durumu “politik geleneğin çöküşü” olarak değerlendirdi ve Pofalla’nın milletvekilliğinden istifa etmesi gerektiğini öne sürdü.

Muhalefetteki Sol Parti’den Sabine Leidig ise “Deutsche Bahn eski bakanlara iş vermektense yolcularına daha kaliteli hizmet vermeli.” derken, Pofalla’nın demiryolu ulaşımı konusunda hiçbir bilgisinin bulunmadığını savundu.

Yeşiller Partisi Grup Başkanı Konstantin von Notz ise bu tür geçişleri önlemek için acilen kanuni düzenlemeler gerektiğini vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER