ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 19:29

Merkel'in partisi yüzde 5 barajını anayasa korumasına almak istiyor


Alman Federal Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için uygulanan yüzde 3 seçim barajını iptal etmesi federal seçimlerde aranan yüzde 5 şartını tartışmaya açtı.

Federal ve eyalet seçimlerinde baraj şartının kaldırılma ihtimaline karşı Birlik Partileri CDU/CSU harekete geçecek. CDU/CSU yüzde 5 barajını anayasal koruma altına almayı planlıyor. CDU Genel Başkan Yardımcısı Thomas Strobl, bu zamana kadar Federal Seçim Yasası’nın düzenlediği seçim barajının anayasaya girmesi fikrine sempatiyle baktığını söyledi.

Parlamenter sistemin istikrarı ve çoğunluk için yüzde 5 barajının önemli olduğunu söyleyen Strobl, uygulamanın anayasal güvence altına alınabileceğini kaydetti. Federal Anayasa Mahkemesi’nin siyasi partilerin şans eşitliğine zarar verdiği gerekçesiyle yüzde 3’lük barajı iptal etmesi küçük partilerde memnuniyetle karşılanırken, CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti'de endişeye yol açtı.

Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, mahkemenin kararının federal seçimde aranan yüzde 5 uygulamasına etki etmeyeceğini açıklasa da Federal Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Hans- Jürgen Papier, Avrupa Parlamentosu için alınan kararın Almanya Meclis seçimlerine de emsal teşkil edeceği ve yüzde 5 barajının kalkabileceğini ileri sürdü.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER