ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 12:28

Merkel'in partisi, Türkiye'nin AB üyeliğine yine karşı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gece başlayan Almanya ziyareti öncesi iktidardaki Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi'nden (CDU) Türkiye’nin Avrupa Birliği konusunda bir kez daha karşıt açıklama geldi.

Yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde CDU’nun parti programı bu hafta sonu masaya yatırılacak. Ancak ortaya çıkan taslak metinde Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan ifadeler yer aldı.

Başbakan Angela Merkel’in partisi, daha önce dile getirdiği “imtiyazlı ortaklık” ibaresine de metinde yer vermedi. Bunun yerine; Türkiye ile “dış ve güvenlik politikalarında yakın işbirliği” ve “stratejik ve ekonomik ortaklık” ifadeleri yer aldı.

Bununla birlikte Türkiye’nin AB ile müzakerelerinde açılması beklenen yeni fasılların 23 ve 24’üncü fasıllar olacağı konuşuluyor.

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de “hukuk devleti, adalet ve insan hakları” fasıllarıyla ilgili Türk mevkidaşlarıyla “ciddi görüşmeler” yapmayı planladığını açıkladı.

Öte yandan Almanya’da hükümetin küçük ortağı SPD’nin Meclis Grup Başkan Yardımcısı Rolf Mützenich, Handelsblatt Oline’a yaptığı açıklamada Türkiye’de son günlerde yaşanan yolsuzluk ve rüşvet skandallarına değindi.

Mützenich, Erdoğan’ın yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcı ve hakimlere karşı tutumunu "kabul edilemez ve hukuk devleti standartlarıyla bağdaşmaz” olarak değerlendirdi.

Muhalefetteki Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Manuel Sarrazin de Şansölye Merkel’e seslenerek, bu konuda Almanya’nın tavrının “net bir şekilde ortaya konulması gerektiğini” söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER