ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2013 Cuma 10:56

Merkel’in milyarlık seçim vaatleri tartışma konusu


Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, seçmenlere 28,5 milyar Euro’luk vaatte bulunmasını muhalefet Federal Parlamento’ya taşıdı. Hararetli tartışmaya sahne olan mecliste Sosyal Demokart Parti Federal Parlamento Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier, Merkel’i seçmeni kandırmakla suçladı.

Steinmeier, “Hükümet devamlı tasarruf, bütçe denkleştirilmesi ve bütçe disiplininden bahsetti. Vatandaşların en önemli vazifelerinden birinin tasarruf etmek olduğunu söyledi. Şimdi kendisi ne yapıyor? Finansal kaynağını belirtmeden milyarlarca Euro'luk vaatte bulunuyor. diyerek iktidardaki Hıristiyan Demokratlara (CDU) yüklendi.

Geçen aylarda SPD’nin kiraların artışını engellemek için yasa teklifi verdiğini fakat hükümetin buna karşı çıkıp kendilerine 'sosyalist' suçlamasında bulunduğunu hatırlatan Steinmeier, “Şimdi hükümet kiraların artışını engelleyeceği sözünü veriyor. Bunu nasıl anlamak gerekiyor?" dedi.

Hükümetin dört yıllık sürede değişik konuları görüşmek için 45 zirve yaptığı bilgisini veren Steinmeier, bunların Almanya’nın geleceğine bir faydası olmayacağını ileri sürdü.

SPD ve Yeşiller’in CDU’nun seçim programını çarpıtma yoluna gittiğini söyleyen CDU Genel Sekreteri Hermann Gröhe ise partisinin aile, eğitim, araştırma ve altyapıya önem vererek Almanya’nın geleceğini şekillendirdiğini savundu.

CDU’nun hem bütçeyi denkleştirdiğini, hem de gelecek planlaması yaptığını ifade eden Gröhe, iktidarları döneminde Almanya’nın kalkınma rakamları ve çalışan sayısının en yüksek seviyeye ulaştığını ifade etti.

Hükümet ortağı Hür Demokrat Parti'nin (FDP) Genel Sekreteri Patrick Döring ise CDU’nun seçim programının daha onaylanmadan SPD’nin paniklediğini ileri sürdü. Yeşiller adına konuşan Jürgen Trittin de Merkel’in iktidarı döneminde tüm borçlanmanın 500 milyar Euro’yu bulduğunu ve Merkel’in Almanya’nın en borçlu başbakanı olduğunu kaydetti.

CDU Genel Başkanı Merkel, çocuk parasının artırılması, kira artışların frenlenmesi, eğitim ve alt yapı bütçelerinin artırılması dahil maliyeti 28,5 milyar Euro’yu bulan seçim vaadinde bulunmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER