ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 14:06

Merkel'in makamı önünde baca tüttürdüler

Merkelin makamı önünde baca tüttürdüler

Almanya'da enerji elde etmek amacıyla kömür tüketilmesine karşı çıkan Yeşiller Partisi, başbakanlık binası önünde eylem yaptı.


Yeşiller Partisi eşbaşkanları Simone Peter ve Cem Özdemir’in de destek verdiği eylem için başbakanlık önüne bir baca kuruldu. Başbakan Angela Merkel ve yardımcısı Sigmar Gabriel maskesi takmış eylemciler, bacaya kömür attı. Kömür dumanının insanlara ve doğaya verdiği zararı göstermek için ise bacanın içerisinden kömür dumanı verildi.

Eylem ile Başbakan Angela Merkel ve hükümetine vermek istedikleri mesajdan bahseden Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, kömürün iklim değişikliğine sebep olduğuna dikkat çekti. “Almanya, biz iktidardayken çevre ve doğayı korumada dünya birincileri arasındaydı." diyen Özdemir, “Maalesef Merkel döneminde Almanya geriye doğru sayıyor." ifadelerini kullandı.

Kömürün çevre için ciddi felaketlere sebep olduğunu vurgulayan Özdemir, “Bugün Almanya’da yenilenebilir enerji miktarı yüzde 25’e ulaştı. Bunu yükseltmek istiyoruz." dedi. Özdemir, enerji tasarruf ve enerji verimliliğiyle birlikte yenilenebilir kaynakların, Almanya'nın geleceğini teşkil ettiğini dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER