ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 12:18

Merkel'e 'kadınlar için adım atmadın' suçlaması


Almanya'da Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) önde gelen kadın siyasileri, Başbakan Angela Merkel’i Federal Almanya tarihinin ilk kadın başbakanı olarak kadınlar için hiç adım atmamış olmakla suçladı.

SPD’li Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Başbakanı Hannelore Kraft, Mecklenburg-Vorpommern Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Manuela Schwesig ve Rheinland-Pfalz Başbakanı Malu Dreyer yaptıkları açıklamada, ülkede kadın haklarının pek iyileşmediğini ve Federal Almanya tarihinin ilk kadın başbakanı Angela Merkel’in kadınlar için çok az adım attığını belirtti.

Başkent Berlin’de ortak basın toplantısı düzenleyen SPD’li kadın politikacılar, kendi partilerinin kadınlar için daha fazla gayret ettiğini vurguladı. Almanya’da kadınların seçimlerde oy hakkının çok eskiye dayanmadığını söyleyen Schwesig, “Babaannem belki benim yaşlarımda oy kullanamıyordu. Kadınların oy kullanma hakkı önemli bir kazanım. 22 Eylül’de kadınların sandığa gidip demokratik hakları kullanacaklarını düşünüyorum.” dedi.

Günümüzde kadınların meslek ve annelik arasında tercih yapmak zorunda kalmasının üzüntü verici olduğunu kaydeden Schwesig, “En düşük işlerde düşük gelirle kadınlar çalışıyor. Yönetici pozisyonunda çalışan kadın oranı çok düşük." diye konuştu.

Süreli işlerde ve basit işlerde çalışanların üçte ikisinin kadın olduğuna dikkat çeken KRV Başbakanı Kraft ise kadınların meslek şanslarının az olduğunu kaydetti. Çalışma piyasasında kadınlara yönelik iyileştirmelerin gönüllülük esasına göre yapılmadığını ifade eden Kraft, “Bu durumda yasa çıkarılmalı.” dedi.

Almanya’nın yeni bir çalışma kültürüne ihtiyacı olduğuna işaret eden Rheinland-Pfalz Başbakanı Dreyer ise “Meslek, aile ve toplum arasında iyi bir uyumun sağlanması gerekiyor. Çalışma şartlarının daha rahat ayarlanabilir olması, annelik sonrası işe geri dönme, süreli çalışmaların şartlanın iyileştirilmesi lazım." açıklamasını yaptı.

Dreyer, SPD’nin iktidar olmasıyla birlikte ilk yüz günde kadınların çalışma ve yaşam şartlarında iyileşmeler olacağı vaadinde bulundu. Aynı işi yapan kadın ile erkeğin farklı ücretler aldığını söyleyen Kraft da yasal düzenlemeyle adaletsizliğin giderileceğini belirtti.

Bir gazetecinin “Araştırmalara göre SPD’nin oyları Yeşiller’le iktidar olmaya yetmiyor. Hıristiyan Demokratlar ile büyük koalisyon yaparsanız kadın politikalarını nasıl uygulayacaksınız?" sorusuna SPD’li politikacılar “Hedefimiz Yeşiller ile koalisyon kurmak. Seçmenler genelde son üç günde karar veriyor. Kamuoyu araştırma şirketlerinin sonuçlarını dikkate almıyoruz. Geçtiğimiz 12 eyalet seçiminde de farklı sonuçlar gördük." cevabını verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER