ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 00:12

Merkel’den Putin’e “sivil” uyarı

Merkelden Putine “sivil” uyarı


Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Rusya ve Almanya’nın aktif sivil toplum konusunda işbirliği içinde olması gerektiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le birlikte Hanover Fuarı’nın açılışını yapan Merkel, Berlin’in Rusya hükümeti ile insan hakları ve sivil toplum konusunu masaya yatıracaklarını belirtti.

Rusya ile bu konuda yeterince görüşme yaptıklarına değinen Merkel, “Bu tartışmanın yoğunlaşmaya ve karşıt görüşlerle derinleşmeye ihtiyacı var. Yabancı sivil toplum örgütleri Rusya için bir şans olmalı.” uyarısında bulundu.

Putin de konuşmasında Rusya ekonomisin güçlü olduğuna, küresel mali krize rağmen Rusya’nın pozitif yönde büyümeyi sürdürdüğüne değindi. Fuar alanın dışında toplanan göstericiler ise Suriye bayrakları taşıdı ve Putin’den siyasi baskıları durdurmasını talep etti.

Mart ayından bu yana Rusya genelinde yabancı sivil toplum örgütlerine yönelik denetimler sürüyor. Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert de Rusya’da Alman sivil toplum örgütlerine yönelik teftişlerin arttığını kaydederek, “Bizim kuruluşlarımız ve Rusya toplumunda yer alan ortakları Almanya-Rusya ilişkilerinin gelişiminde önemli rol oynuyor.” hatırlatmasında bulundu. Seibert’e göre, sivil toplum örgütlerine yönelik baskılar ya da onlara suçlu muamelesi yapılması iki ülke ilişkilerini olumsuz etkiliyor.

Putin’in iki günlük Almanya ziyareti çerçevesinde ikili ve heyetler arası görüşmeler Pazartesi günü de devam edecek.

Ekonomi Bakanı Andrei Belousov, Esğitim ve Bilim Bakanı Dmitri Livanov, Endüstri ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Ulaşım Bakanı Maksim Sokolov, Almanya ziyaretinde Putin’e eşlik ediyor.

Putin, pazartesi günü akşam Hollanda’ya geçerek Rusya Yılı etkinliklerine katılacak. Rusya ve Hollanda’nın enerji, sanayi ve inovasyon alanında ikili anlaşmalar imzalaması bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER