ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ağustos 2013 Cuma 11:06

Merkel, Suriyeli mültecilere kucak açılmasını istedi


Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkeye gelecek 5 bin Suriyeli mülteci için halka hüsnü kabul çağrısında bulundu. Mittelbayerische gazetesine konuşan Merkel, Almanya’nın imkanlar el verdiği derecede mültecilerin yanında olacağını söyledi. Merkel, "Onların neler yaşadıklarını herkes biliyor." dedi.

Suriye'den 5 bin kişiyi kabul eden Almanya’ya ilk mülteciler Eylül ayında gelecek. Merkel, 2012 yılından bu yana Almanya’nın Suriye’deki savaş mağdurlarını 340 milyon Euro gönderdiğini açıklarken, hükümetin İnsan Hakları Sorumlusu Markus Löning de bütün AB ülkelerine mülteci alımını artırmaları çağrısında bulundu.

AB ülkelerini Almanya gibi dayanışmaya çağıran Löning, "Avrupalılar olarak bir bütün halinde insaniyetimizi göstermek zorundayız." dedi. Suriye’deki durumun nasıl gelişeceğine dair bir bilginin olmadığına dikkat çeken politikacı, kısa zaman içinde daha fazla para ve yardım malzemesine mi yoksa daha fazla mülteci kabulüne mi gerek olduğu konusunda karar verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Eyaletlerin içişleri bakanlarında da çağrıda bulunan Löning, şüpheli durumlarda da mültecilerin lehine karar verilmesini istedi. Hür Demokrat Partili politikacı, "Kaçmakta olan birçok insanın yanında evrakı bulunmuyor. Bu insanlara daha çok anlayış göstermeliyiz." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER