ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ağustos 2014 Pazar 18:27

Merkel: PKK'ya silah yok

Merkel: PKKya silah yok

PKK yöneticisi Cemil Bayık’ın Almanya ve Batı ülkelerinden silah talep etmesiyle başlayan “Almanya PKK’ya silah mı gönderecek” tartışmasına Merkel son verdi.


Alman 1. Kanalı ARD’de geleneksel yaz röportajında konuya ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Angela Merkel, Almanya’nın IŞİD militanlarıyla mücadele amacıyla Kürtlere silah gönderilmesi kararını savundu. Almanya’nın dini azınlıkların yok edilişine seyirci kalamayacağını belirten Merkel, IŞİD tarafından tüm dünyanın gözü önünde farklı düşüncedeki kişilere karşı soykırım yapıldığını söyledi.

KARAR, TİTİZ BİR ÇALIŞMANIN SONUCU

Miliyet'in haberine göre, silah gönderilmesi kararının önemine işaret eden Merkel, kararın titiz bir çalışmanın sonucunda alındığını belirtti. Kosova  ve Afganistan’da da benzer bir yol izlendiğini ifade eden Merkel, gönderilecek silahların istenmeyen grupların eline geçmesinin yüzde yüz engellenmesinin mümkün olmadığını bildiklerini, ancak soykırımı önlemek için başka yol da bulunmadığını söyledi.

"PKK, SİLAH ALACAKLAR ARASINDA YOK"

Almanya’nın terör listesinde bulunan PKK'ya  silah göndermeyeceğini belirten Angela Merkel, silah gönderilmesinin şartlarının  açık olduğunu ve Irak  Merkezi Hükümeti’nin kabul etmesine bağlı olduğunu vurguladı. “PKK bu bağlamda silah alacak gruplar arasında yok” diyen Merkel, Almanya’nın göndereceği silahların kullanımı konusunda Kürtlere kurs verebileceğinin altını çizdi. Merkel, ancak bunun için Irak’a asker göndermelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER