ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 16:22

Merkel: NATO, güvenliğimizin çıpasıdır

Merkel: NATO, güvenliğimizin çıpasıdır

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “NATO, güvenliğimizin güçlü ve güvenilir bir çıpasıdır ve bu şekilde de kalmaya devam edecektir.” dedi.
Almanya’da görev yapan yabancı diplomatlara dün hitap eden Almanya Başbakanı Angela  Merkel, NATO'ya üyeliğin kaçınılmaz olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Avrupa’da barışçıl ve büyüyen biçimde gelişen birlikteliğimizi güçlünün hukukuna değil, hukukun gücüne borçluyuz. Ukrayna’daki çatışmalar bir kez daha bize şunu gösterdi: 21’inci yüzyılda da barış ve özgürlük için her zaman mücadele etmeliyiz, bunlar kendiliğinden mevcut olan şeyler değil. Bu nedenle şunu söylüyoruz: Diyalog ve diplomasi köprülerini yıkmamak, yenilerini kurmak, hiç azalmadan önem teşkil etmeye devam ediyor. Avrupa’daki komşuluk politikalarımız da bununla ilgili. Bu komşuluk politikaları -altını tekrardan çizmek istiyorum- ya şöyle ya da böyle olarak anlaşılmamalıdır. Tam tersine: Avrupa Birliği ile iyi ilişkiler inşa etmek Rusya ile iyi ilişkiler kurulmasını da kapsamaktadır. İkisini de istiyoruz. Aynısı Ukrayna için geçerliyken, aynı zamanda Gürcistan, Moldavya ve diğer devletler için de geçerlidir.”

İsim vermeden “transatlantik ilişkilerin, dijital sahadaki kişisel verilerin korunması konularındaki farklı düşünceleri daha da artırdığı” ifadesiyle NATO müttefiki ABD’yi eleştiren Hıristiyan Demokrat Birlik Partili Başbakan Merkel, “Ancak şimdi yapılması gereken güvenin yeniden tesis edilmesidir.” diye konuştu.

“Bazı anlaşmazlıklara rağmen NATO birliği üyeleri olarak her zaman birbirlerine destek olmaları gerektiğini” kaydeden Merkel, “60 yılı aşkın süredir kuzey Amerikalılar için olduğu gibi Avrupalılar için de NATO, güvenliğimizin güçlü ve güvenilir bir demiridir ve bu şekilde de kalmaya devam edecektir.” dedi.

Avrupa’nın kendi tarihinden çıkardığı derslerinin sadece Avrupa ile sınırlı olmadığını, “tüm dünyada barış ve özgürlükler, hukuk devleti ilkesi ve demokrasi gibi değerlerin savunulmasının çıkarılan dersler sonucunda adeta bir yükümlülük olarak kabul edildiğinin” de altını çizdi.

Angela Merkel ayrıca, Avrupa birlikteliğinin AB halklarına verilen şu taahhütlerden oluştuğunu belirtti: “Barış ve özgürlük, refah ve sosyal güvenlik.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER