ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 20:42

Merkel ilk iş olarak Yenilenebilir Enerji Kanunu’nu çıkaracak


Almanya Başbakanı Angela Merkel, federal seçimleri bu defa da kazandığı takdirde alacağı ilk önlemlerin arasına Yenilenebilir Enerji Kanunu’nu koydu. Federal Meclis’te konuşan Merkel, söz konusu reformla masraflardaki artış dinamiğinin durdurulacağını dile getirdi.

Yüzde 25 oranında bir yenilenebilir enerji payı ile bugün tamamen farklı sınavlarla karşı karşıya kalındığını dile getiren başbakan, enerji fiyatlarına etki etmekle suçlanan rüzgar, güneş, biyolojik gaz ve hidroelektrik santrallerin kurulması için gerekli masrafların yıllık 20 milyar Euro’nun üzerinde bir meblağa tekabül ettiğini dile getirdi. Buna göre ortalama bir hane önümüzdeki yıl tahmini olarak yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek için 185 Euro yerine 225 Euro ödeyecek. Bu da genişletmelerin kısılması, harcamaların düşürülmesini zorunlu hale sokuyor.

Ticaret Birliği HDE ise enerji dönüşümünden dolayı artacak elektrik fiyatlarının birçok kişinin işine son verme ve perakende ticaret işletmesini zora sokma potansiyeline sahip olmasından dolayı alarm veriyor. Özellikle küçük işletmelerin fiyat artışlarından dolayı tehdit altında olduğunu duyuran kuruluş, enerji dönüşümünde yeni bir başlangıç talebinde bulunuyor. Kuruluşun başında bulunan isim olan Stefan Genth, her beş esnaftan birinin yenilenebilir enerji teşvikinin sebep olduğu yükün artmasından dolayı iş yerlerinin tehlikeye düştüğü görüşüne sahip olduğunu dile getirdi.

Perakende ticaret çevreleri de rüzgar ve güneş enerjisine yatırım amacıyla alınan ödemelerden dolayı kendilerini iki kez yük altında hissediyor. Bir taraftan tüketiciler bu yüzden cüzdanında daha az para bulundururken, diğer taraftan esnaf işyerini aydınlatmak için veya gıda maddelerini soğuk tutmak için enerjiye ihtiyaç duyuyor. Genth, “Orta büyüklükte bir süper market bu yıl yenilenebilir enerji için 26 bin 500 Euro ödemek zorunda. Bunun önümüzdeki sene 32 bin 500 Euro’ya çıkma ihtimali var.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER