ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 18:27

Merkel, Estonya Başbakanı Röivas ile görüştü

Merkel, Estonya Başbakanı Röivas ile görüştü

Merkel, Estonya Başbakanı Taavi Roivas ile Başbakanlık'ta yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısında, Ukrayna'daki son gelişmeleri değerlendirdi.


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun barış planına destek vererek, "Özellikle Rusya'dan, Ukrayna Devlet Başkanı tarafından yapılan açıklamaya olumlu şekilde yaklaşmasını ve olumlu tepki vermesini bekliyoruz" dedi.

Ukrayna krizine siyasi bir çözüm bulunması için Fransa başta olmak üzere partner ülkelerle birlikte yoğun çaba gösterdiklerini belirten Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün telefonda yaptıkları görüşmede de gelişmeleri ele aldıklarını kaydetti.
Ateşkesin sağlanabilmesi, gerilimin düşürülmesi ve siyasi çözüm için Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılar üzerinde etkisini kullanması gerektiğini belirten Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko tarafından açıklanan 14 maddelik barış planına desteğini vurguladı.
Merkel, "Özellikle Rusya'dan, Ukrayna Devlet Başkanı tarafından yapılan açıklamaya olumlu şekilde yaklaşmasını ve olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Bu şekilde, istikrarsızlığa neden olabilecek yeni adımlar engellenebilir. Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yeniden tümüyle saygı gösterilmiş olur" şeklinde konuştu.
- Gelişme olmazsa yeni yaptırımlar konuşulacak-
Bir gazetecinin, Rusya'nın Ukrayna sınırına yeni askeri birlikler göndermekte olduğu haberlerini anımsatarak, AB'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararları alıp almayacağını sorması üzerine Merkel, bu konuda gelişmelere göre karar alacaklarını söyledi.
AB ve G7 ülkelerinin, Rusya'ya yönelik olası yeni yaptırımların çerçevesini daha önce belirlediklerini hatırlatan Merkel, "Gelecek birkaç gün belirleyici olacak. Yaşanacak gelişmelere göre, AB Konseyi'nde karar alacağız" dedi.
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'nun açıkladığı plana Rusya'nın göstereceği tepkiyi görmek istediklerini belirten Merkel, Poroşenko'nun AB ile imzalanacak Ortaklık Anlaşması için 27 Haziran'da Brüksel'e geleceğini, burada son gelişmeleri ele alacaklarını vurguladı.
Ukrayna ve Rusya liderleri arasında yapılan görüşmeleri olumlu olarak nitelendiren Merkel, ateşkes ve barış konusunda şu ana kadar yeterli ilerleme sağlanamadığını ancak yeni girişimlerin sonuç vermesini umut ettiklerini kaydetti.
- AB Komisyonu Başkanı seçimi-
Merkel, AB Komisyonu Başkanı seçimi konusunda AB üyesi ülkeler arasında süren tartışmalara yönelik soru üzerine de eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'e Alman hükümetinin desteğini yineledi.
İngiltere'nin Juncker'in adaylığına kesin olarak karşı çıkması nedeniyle AB ülkeleri arasında oy birliğiyle bir karar alınamayacağının görüldüğünü belirten Merkel, "Ancak biz Avrupa ruhuna uygun bir şekilde konuşmak istiyoruz. İngiltere'nin AB Komisyonu'nun gelecek 5 yıldaki programı konusundaki düşüncelerini dinliyoruz. Avrupa'nın anlaşma ve dayanışma ruhuna uygun bir şekilde bunları tartışacağız" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER