ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 20:55

Merkel artık en sevilen siyasetçi değil


Son iki yıldır “Almanya’nın en sevilen siyasetçisi” olarak anketlerde öne çıkan Başbakan Angela Merkel, birinciliği Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’e kaptırdı.

ARD tarafından ‘Infratest dimap’a yaptırılan kamuoyu araştırmasına göre “Almanya’nın en çok sevilen politikacısı” olarak büyük koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Partili (SPD) Dışişleri Bakanı seçildi. Ankete katılanların yüzde 70’i Steinmeier derken, yüzde 69’u ise Başbakan Angela Merkel’in ismini söyledi.

Böylelikle Merkel, son iki yıldan bu yana ilk kez ikinciliğe düştü. En sevilen üçüncü politikacı ise yüzde 68 ile Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble oldu. Dördüncülüğü ise Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel yüzde 49 ile paylaştılar.

Siyasi partilere verilen oylar ise şöyle: Birlik Partileri yüzde 41, SPD yüzde 27. Yeşiller ve Sol Parti de yine yüzde 9’da sabit kaldı. Almanya için Alternatif’in (AfD) oyu yüzde 5’e yükseldi. 22 Eylül’deki seçimlerde Federal Meclis dışı kalan Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oyları yüzde 4 seviyelerinde seyrediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER