ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 17:52

‘‘Merkel, AB içinde yalnız kalmak istemiyor’’

Merkel, AB içinde yalnız kalmak istemiyor


Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyaretini değerlendiren Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili İsmail Ertuğ, Merkel’in müzakere faslının açılması yönündeki yaklaşımının samimi olmadığını savundu.

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’deki ziyaretlerine devam ederken AP’nin Türk asıllı Almanya Milletvekili İsmail Ertuğ, Merkel’in Türkiye-AB ilişkilerini yeniden canlandırma politikasının samimiyetini sorguladı. "Merkel yelkenleri rüzgâra göre ayarlıyor. Fransa’da sosyalist François Hollande ve Kıbrıs’ta Nikos Anastasiadis gibi Türkiye açısından makul liderlerin seçilmesiyle, Merkel AB içerisinde yalnız kalmamak için bu girişimde bulundu." diyen Ertuğ, "Zaten Fransa Bölgesel Politika faslı üzerindeki vetosunu kaldıracağını açıklamıştı." dedi.

‘ATILACAK DOĞRU ADIMLAR, MERKEL GİBİ SİYASETÇİLERİN ELİNDEN KOZLARI ALABİLİR’

Kıbrıs’taki seçimden sonra Türkiye ile Kıbrıs arasında bir yakınlaşma bekleyen Ertuğ, “Merkel’in Türkiye ziyaretinin Kıbrıs seçimleri sonrasında olması tesadüf olmayabilir.” derken, Almanya’nın yeni politikasının Türkiye’nin Kıbrıs ile ilişkilerine bağlı olacağını savundu. AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğini belirten Ertuğ, Türkiye’nin özellikle Kıbrıs konusunda atacağı doğru adımlarla AB sürecini canlandırabileceğini dile getirdi. İsmail Ertuğ, “Türkiye, komşusu Kıbrıs ile anlaşırsa, Türkiye’nin AB’ye girmesine karşı olan Merkel gibi muhafazakâr siyasetçilerin ellerinden kozlarını almış olacak ve Türkiye’ye doğru adım atmaya zorlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER