ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2012 Pazartesi 13:12

Meksika devleti muhalefetiyle anlaştı


Görevine yeni başlayan Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, muhalefet partilerin liderleriyle ekonomi, eğitim gibi alanlarda reformlar içeren bir anlaşma imzaladı.
     Nieto ile muhalefetteki Ulusal Eylem Partisi ve Demokratik Devrim Partisi arasında imzalanan "Meksika Paktı" ile, 65 yaş ve üzeri emeklilik, yeni iki devlet televizyon kanalı kurulması ve eğitim reformları alanlarında birlikte hareket edilecek.
     Başkan Nieto, imzalanan anlaşmanın "tarihi" bir gelişme olduğunu belirterek, "Ülkemizde dönüşüm bir an önce başlamalı" dedi.
     Meksika'da 71 yıl iktidarda kalan Nieto'nun liderliğindeki Kurumsal Devrimci Parti (KDP), 12 yıllık aradan sonra 1 Temmuz'da yapılan devlet başkanlığı seçimiyle yeniden yönetime gelmişti.
     KDP'ye, geçmiş dönemdeki iktidarında yolsuzluk, rüşvet, seçimlere hile karıştırma, organize suç örgütleriyle gizli anlaşmalar yapma gibi suçlamalarda bulunulmuştu.
     KDP'nin değişen yeni yüzünü temsil ettiğini, geçmişte yaptıkları hataları tekrarlamayacaklarını vurgulayan Nieto'nun devlet başkanlığı yemin töreni sırasında ve sonrasında ülke çapında protestolar düzenlenmişti.
     Mexico City Valisi Marcelo Ebrard, çıkan olaylarda biri ağır olmak üzere 8 kişinin yaralandığını, 92 kişinin de göz altına alındığını açıkladı.
     Ülkedeki bazı muhalefet partileri de, KDP'nin kullandığı yöntemlerin değişmediğini, Nieto'nun seçim kampanyasında fazla harcama yaptığını savunuyor.
     Nieto'nun imzaladığı Meksika anlaşmasının, ülkede yıllardır devam eden politik kutuplaşmayı eritmek için atılan bir adım olduğu belirtiliyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER