ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 15:38

Mehdi Eker, Sudan Tarım Bakanı ile görüştü


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 13. dönem Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısına katılmak üzere gittiği Sudan’da, Tarım ve Sulama Bakanı Abdul Halim Ismael Al-Mutaafı ile görüştü.

Bakan Eker, yürüttükleri strateji sayesinde Türkiye ile Sudan arasındaki ticari ilişkilerde gözle görülür bir artış kaydedildiğini söyleyerek 2003 yılında ülkeler arasındaki ticaret hacmi 70 milyon dolar iken bu rakamın 2012 yılı sonunda rekor bir artış ile 291 milyon dolara yükseldiğini belirtti.

Mevcut ticaret hacmiyle yetinmek istemediklerini belirten Bakan Eker, yapılacak ekonomik ve ticari işbirliği ile bu ticaret hacmini çok daha ileriye taşımak istediklerini vurguladı.

Sudan Cumhuriyeti’nin başkenti Hartum’da düzenlenen Türkiye – Sudan Karma Ekonomik Komisyonu’nun (KEK) 13. Dönem Toplantısında Türk heyeti tarafından teknik müzakerelerin gerçekleştirilmesi ve müzakereler neticesinde oluşturulacak olan toplantı tutanağının Bakan Eker ve Sudan Tarım Bakanı tarafından 6 Kasım 2013 tarihinde Hartum’da imzalanması bekleniyor.

13. dönem KEK toplantısı gündeminde, ticaretin yanı sıra sanayi, enerji, madencilik, tarım, müteahhitlik ve eğitim gibi pek çok alanda Türkiye ile Sudan arasında gerçekleştirilebilecek ortak projeler yer alıyor. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Tarımsal İşbirliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşma’nın da imzalanması bekleniyor.

Bakan Eker, Sudan temasları kapsamında Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ve Sudan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ali Osman Taha ile ikili görüşmelerde bulunacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER