ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2012 Pazartesi 17:19

Medvedev’den Türkiye’ye sanal ziyaret

Medvedevden Türkiyeye sanal ziyaret

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Moskova’da bulunan Yandex arama motorunun merkezini ziyaret etti


Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Moskova’da bulunan Yandex arama motorunun merkezini ziyaret etti. Yandex Genel Direktörü Arkadi Voloj’un eşlik ettiği ziyarette Medvedev’e, Türkiye’nin İstanbul şehir panoraması ve yolları gösterildi.

Ekonomik Modernizasyon ve İnovasyon Gelişim Konseyi toplantısı öncesi Yandex’te incelemelerde bulunan Medvedev, yetkililerden bilgi aldı. Tarama motorunu başarılı bulduğunu, henüz kendisinin bu uygulamayı yüklemediğini ifade eden Medvedev, ilk fırsatta bunu yapacağını kaydetti.

Medvedev’e Yandex üzerinden Rusya’nın bazı kentlerinde otobüs ve toplu ulaşım araçlarının seyir haritası ve taksi çağrısı ile ilgili pilot uygulamalar hakkında bilgi verildi.

IT teknolojilerine hükümetin destek programının süreceğini ifade eden Medvedev, 2013 bütçesinde 21 milyar ruble (700 milyon dolar) ayrıldığına dikkat çekti. Buna ek olarak da üniversitelerde inovasyon programlarını destek için 2,5 milyar ruble ayrıldı. Devlet şirketleri ise IT teknolojileri için 2015’e kadar 9,7 milyar dolarlık bir yatırım planlıyor.

Teknoloji ve internetle yakından ilgilenen Rusya Başbakanı Medvedev, 2009’da Kaspersky laboratuarını ziyaret etmiş, 2010’da da Apple’ın merkezinde incelemelerde bulunmuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER