ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 18:22

Medvedev’den sert Stalin eleştirisi

Medvedevden sert Stalin eleştirisi

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, eski Sovyet lideri Jozef Stalin’i kendi halkına karşı savaşmakla suçladı.


Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, eski Sovyet lideri Jozef Stalin’i kendi halkına karşı savaşmakla suçladı. Rus lidere göre İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sına karşı elde edilen zaferde Stalin’in katkısı oldu.

Perm bölgesinde iktidar partisi Birleşik Rusya’nın temsilcileri ile bir araya gelen Medvedev, “Sadece Stalin değil o dönemdeki diğer liderler de yapılanlarla ilgili sert bir eleştiriyi hak ediyorlar…” dedi.

“Bunlar bir daha asla tekrarlanmamak üzere tarihimizin kronik sayfaları arasında kalmalı” değerlendirmesinde bulunan Rusya Başbakanı, “Çünkü bir kimsenin kendi halkına karşı savaşması çok büyük suç.” ifadelerini kullandı.
Ülke tarihinden Sovyetler Birliği’nin şanlı sayfalarını tamamı ile silmenin de yanlış olacağına değinen Medvedev, “Sadece Sovyet halkı değil, yönetimi de Nazi Almanya’sına karşı verilen mücadelede yer aldı. Burada kararı alanların çabası ile birlikte ortak bir zafer var…” şeklinde konuştu.

Perm bölgesi ve Rusya’nın farklı kentlerinde Stalin kurbanlarına yönelik müzelerin açılmasını olumlu değerlendiren Rusya Başbakanı, “Bizle neler olduğunu hatırlamak zorundayız. Perm’de diğer bölgelere göre çok daha fazlası oldu. 1930-1940’lı yıllarda neler olduğunu insanlar unutuyor.” dedi.

Medvedev kendi Facebook’unda da Sovyet lider Stalin’le ilgili çok sert konuştu. Tiranlar tarafından tutuklanma korkusu yokken, onlara karşı sevgi beslemenin genel bir yanlış algı olduğuna değinen Rusya Başbakanı, “Ölü tiranları sevmek sıkça rastlanan insanların yanlış algısı. Gece yarısı biri sizin kapınızı çalıp, sizi parmaklıklar arkasına götüreceği ya da kapalı kapılar arkasında ölüm listelerini hazırlayanların olmadığını bilerek konforlu koltuklarda oturup Stalinci olmak kolay.” eleştirisi getirdi.

Medvedev’in Facebook’unda kullandığı ifadelere bine yakın değerlendirme geldi.

1991’den bu yana Rusya 30 Ekim gününü ”siyasi kurbanların” anısına kutluyor. Özellikle 1937-1938’li yıllarda çalışma kamplarında yaşamını yitiren Stalin terör kurbanlarının 20 milyonu bulduğu ifade ediliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER