ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 08:14

Medvedev: Yaptırım yükü vergilere yansıyabilir

Medvedev: Yaptırım yükü vergilere yansıyabilir

Dmitri Medvedev, Rusya’ya yönelik yaptırımların 2015 - 2017 bütçe çalışmalarında vergi yükünün artmasına neden olabileceğini söyledi.


Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Ukrayna krizi sebebiyle Rusya’ya yönelik yaptırımların 2015 - 2017 bütçe çalışmalarında vergi yükünün artmasına neden olabileceğini söyledi.

Bütçe çalışmaları için yapılan toplantıda konuşan Medvedev, harcamaların optimize edilmesi ve gelirlerin artırılmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti. Kolay çözümlerin olmadığını kaydeden Medvedev, önceliklere yoğunlaşılması gerektiğini, bu çerçevede kamu harcamaları ve sosyal fonların devam edeceğini kaydetti. Gelirlerin artırılması konusunda çeşitli alternatiflerin olduğunu hatırlatan Medvedev, “En son başvurulacak çare olsa da, vergi yükünün artırılması da bu alternatifler arasında.” dedi.

Vergi yükünün artırılması ile ilgili artı ve eksilerin değerlendirilmesinin ardından karar verileceğini ifade eden Rusya Başbakanı, taslak bütçenin Eylül ortasında Duma’ya sunulacağı bilgisini verdi. Taslak bütçenin dengeli ve reel gelişmeleri dikkate almak zorunda olduğunu vurgulayan Medvedev, “Her şeye rağmen tartışılmaz bir şekilde tüm sosyal sorumluluklar yerine getirilecek.” taahhüdünde bulundu. Yabancı yatırım konusunda gerileme olduğuna dikkat çeken Medvedev, Rusya’nın kendi ileri teknoloji, nükleer, uzay ve diğer alanlarda daha aktif olmasını istedi.

Rusya Başbakanına göre, Avrupa Birliği’nin yaptırımları Rusya’dan çok Avrupa’ya zarar verecek. Geçen yıl yapılan taslak bütçede 2015 için 10 milyar ruble (3 milyar dolar) açık vermesi bekleniyor. Ancak yaptırım ve ekonomik durgunluğun açığın artmasına neden olabileceği öngörülüyor. 2015 için 15 trilyon 615 milyar ruble gelir, 15 trilyon 626 milyar ruble gider bekleniyor. Gayri Safi Milli Hasıla ise 82 trilyon 936 milyar rubleye kadar çıkacak. (1 dolar 35,6 ruble)

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER