ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 18:47

McCain: Rusya tüm Amerikalıları tokatladı


ABD'de Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain, Rusya'nın CIA eski çalışanı Edward Snowden’e 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı vererek tüm Amerikalıları tokatladığını söyledi. Rus basınında çıkan haberlere göre McCain, “Bu karar tüm Amerikalılara tokat atmak ve engel olmaktır.” dedi.

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Şeremetyova Havaalanı’nda bir aydan fazla kalan Edward Snowden, geçtiğimiz gün 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı aldıktan sonra Rusya’ya giriş yaptı.

McCain, ABD’nin misilleme yapması gerektiğini savundu. McCain’e göre Magnitskiy listesi genişletilmeli, Avrupa’da füze savunma sisteminin genişletilmeli, Gürcistan NATO’ya kabul edilmeli ve Rus muhaliflere destek verilmeli. McCain, “Ayrıca ABD, Rusya hapiste bulunan Mihail Hodorkovski ve mahkemesi devam eden muhalif lider Aleksey Navalny’in mahkeme sürecine müdahil olması lazım.” diye konuştu. Rusya’nın bu kararına tepkisini sürdüren McCain, “Rusya, tüm Amerikalıların yüzüne tokat attı. Bilinçli olarak ABD’yi engelliyor.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, sığınma hakkına kavuşan Snowden ise havalimanından ayrılarak Rusya’ya giriş yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER