ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2013 Çarşamba 22:06

"Mavi berelilerimiz milyonlarca insana umut oluyor"


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Mavi berelilerimiz dünyanın en sıkıntılı bölgelerindeki milyonlarca insana umut oluyor" dedi.

Ban, geçen yıl 111 barış gücü askerinin görevleri başında hayatlarını kaybettiklerini belirterek, bunların yanı sıra 65 yıllık barış gücü tarihinde ölen 3 bin askeri andıklarını söyledi.

Dünya genelindeki barış gücü operasyonlarında görev yapan personelin güvenliğini artırmaya çalıştıklarını belirten Ban, ancak hayati riskin bu görevin doğasında olduğunu dile getirdi.

Geçen yıl Çad'da, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DKC), Sudan ve Güney Sudan'da kayıp verdiklerini ifade eden Ban, "Gelecek aylarda BM müdahale birliği DKC'ye ulaşacak. Terör tehdidi altındaki Mali'de yeni bir ekip göreve başlayacak" diye konuştu.

Barış gücü personelinin çatışmalar dışında salgın hastalıklar ve kazalar nedeniyle de hayatlarını kaybettiklerini vurgulayan Ban, BM bayrağı altında yaşamını yitiren görevlileri hep hatırlayacaklarını ifade ederek, "Mavi berelilerimiz dünyanın en sıkıntılı bölgelerindeki milyonlarca insana umut oluyor" ifadesini kullandı.

Herve Ladsous

BM Genel Sekreteri'nin Barış gücü Operasyonları'ndan Sorumlu Yardımcısı Herve Ladsous da düzenlediği basın toplantısında, barış gücü operasyonlarının her geçen gün değişen koşullara uygun mücadele yöntemi geliştirmesi gerektiğini dile getirdi.

Ekiplerin gerekli donanıma sahip olmasının önemine değinen Ladsous, insansız hava araçlarını buna örnek göstererek, bu araçların DKC'nin doğusunda yakında kullanılmaya başlanacağını kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER