ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Nisan 2014 Cuma 07:50

Masum olduğunu söylemişti...

Masum olduğunu söylemişti...

Esad'ın Klorin Gazı kullandığına dair görüntülere ulaşıldı.


Esad güçleri Suriye’de kimyasal silah kullanmaya devam ediyor. Rejimin Klorin Gazı kullandığına dair görüntülere ulaşıldı. 24 TV’de Ardan Zentürk’ün sunduğu ‘Moderatör Gece’ programında Samir Hafez canlı yayına telefonla bağlanarak son durum hakkında bilgi verdi.

Suriye Türkmen Lideri Samir Hafez önceki gece ‘Moderatör Gece’de Suriye’de yaşanan bir acı gerçeği daha açıkladı. Suriye’de Esed’in kullandığı kimyasal silah hakkında bilgi verdi. Klorin Gazı esas olarak Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılmış, yüksek miktarda solunduğunda öldürücü niteliği olan bir gaz. Ve Suriye rejiminin müttefiki İran tarafından aktarıldığı savunuluyor.

Görüntüde masum sivilleri tedavi etmeye çalışan bir doktorun; “Yine Klorin Gazı attılar. Her gün aynı şey. Ne yapacağız bilemiyorum” demesi ise dikkat çekiyor.

KLORİN GAZI NASIL BİR KİMYASAL SİLAHTIR?

Samir Hafez, Klorin Gazın akciğerde ödem oluşturduğunu ve nefes almayı zorlaştırarak öldürdüğünü aktardı. Hafez, Klorin Gazı hakkında bilgi verdi:

“Aslında 20 gün içinde 3 kere kullanılmış. Şimdiye kadar 5 kere kullanılmış. Bu gaz havadan ağır olduğu için yere iniyor. Ve atıldığı zaman temiz hava almak gerekiyor. Temiz hava almak için dışarıya çıkan kişiler bombalanıyorlar. İçeri girdikleri zaman zaten gaz dolu ve bu gaz akciğerlerde ödem yapıyor. Ödem yaptığı için boğulma gerçekleşiyor. Akciğerlerdeki şişmeden dolayı oksijen vermek gerekiyor. Ki bombalanan bölgelerde oksijen bulma imkanı da yok. Aslında onun çok iyi bir antidotu yoktur ama hastanın hastaneye kaldırılması gerekiyor. Ama hangi hastaneye kaldırılacak? Zaten, Suriye’deki hastanelerin ne durumda olduğu ortada…”

ESAD’IN KİMYASAL KURNAZLIĞI!

Ardan Zentürk, Beşşar Esad’ın dünyaya vermiş olduğu kimyasal stok listesinde bu silahın olmadığına dikkat çekmesi üzerine Samir Hafez Klorin Gazı'nın tarım ilacı olarak bilindiğini aktardı. Bu yüzden kurnazlık yaparak bu kimyasalın listeye verilmediğini açıkladı.

KLOR GAZI EN ÇOK ÇOCUKLARI VE GENÇLERİ ETKİLİYOR

Klor Gazı’nın en çok çocuklar üzerinde etkisi olduğunu söyleyen Hafez, şehitlerin çoğunluğu olarak gençlerin olduğunu açıkladı. Hafez “Klor gazı mukavemeti zayıf kişileri çok daha fazla etkiler. Onun için Klorin Gazı daha çok çocukları etkiliyor. Ona rağmen şehitlerimizin çoğunluğu gençlerden oldu” dedi.

ERDOĞAN'A İFTİRA ATMIŞLARDI

Suriye'de Esad rejiminin kullandığı kimyasal saldırılarla ilgili geçtiğimiz hafta, dünyaca ünlü gazeteci Seymour Hersh skandal bir iddia ortaya atmış, bu saldırılardan Erdoğan'ı sorumlu tutmuştu.

Bu iftiraya, Türkiye'deki bazı medya kuruluşları tarafından da itibar edilmiş, Türkçe ve İngilizce yayınlarla Türkiye ve Erdoğan uluslararası arenada suçlu gibi gösterilmeye çalışılmıştı.

Son ortaya çıkan görüntülerle Esad'ın bu konuda kesinlikle masum olmadığı, kimyasal saldırıların bizzat rejim tarafından yapıldığı bir kez daha teyit edilmiş oldu.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER