ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 19:07

Marc Dutroux ev hapsi istedi


Belçika kamuoyu küçük kızları alıkoyarak tecavüz eden ve sonra da öldüren seri katil Marc Dutroux’un kelepçeli ev hapsi istemine kilitlendi. Dava için, yoğun güvenlik tedbirleri eşliğinde Brüksel Adliyesi’ne getirilen Dutroux’nun cezaevi şartlarında gevşetilmeye gidilmesi beklenmiyor.

Belçika kamuoyunun ‘bir numaralı toplum düşmanı' ilan ettiği seri katil Marc Dutroux (56), 22 Haziran 2004 yılında 4 kız çocuğunu tecavüzden sonra öldürme, iki kız çocuğunu aylarca alıkoyarak tecavüz, işkence ve çete oluşturmaktan ömür boyu hapse mahkum edilmişti. İdam cezasının olmadığı Belçika’da Dutroux, kalan cezasını evde elektronik kelepçe ile gözetim altında tamamlama hakkına sahip hale geldi. Yasal hakkını kullanan seri katile tecavüz olaylarından sonra başta sağ kurtulan iki kız çocuğun ailesi olmak üzere toplumun büyük kesimi, kelepçeli ev hapsinin gündeme getirilmesinden büyük rahatsızlık duydu. Adliye önünde protesto gösterisinde bulunan bir grup Dutroux karşıtı, idam cezasının yeniden hayata geçirilmesi yönünde sloganlar attı.

Kapılı kapılar arasında görülen davada Brüksel Ceza Mahkemesi’nin talebi önümüzdeki haftalarda neticelendirmesi bekleniyor. Ancak seri katile duyulan toplumdaki öfke göz önüne alındığında hakimlerin talep lehine karar vermesi oldukça düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Buna karşın Belçikalı seri katilin eski eşi suça iştirakten çarptırıldığı 30 yıllık hapis cezasını tamamlamadan geçtiğimiz sene şartlı tahliye edilerek bir manastıra yerleşti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER