ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 14:15

Mansur diyalog kapısını kapattı

Mansur diyalog kapısını kapattı

Mısır geçici Cumhurbaşkanı Mansur, İhvan'la uzlaşmayacaklarını dile getirdi.


Mısır devletinin El-Ahram Gazetesi’ne demeç veren Adli Mansur, “İşlediği cinayet ve meydana getirdiği yıkımdan sonra Müslüman Kardeşler Teşkilatı’yla (İhvan) uzlaşmaya varılması için bir araya gelmek sözkonusu olmadığı gibi, bu halk tarafından da kabul edilebilecek bir durum değil” diye konuştu.

Seçilecek yeni cumhurbaşkanının, Mısır’ı yeniden kalkındırması için zor gibi gözükebilecek kararları alabilmesi adına geniş halk desteğine ihtiyaç duyacağına işaret eden Mansur, halkın gasp edilen haklarına kavuşması için heyecanla beklediğini hatırlatarak, uzun seneler boyunca gerçekleştirilmeyen taleplerin sihir değneği vuruşuyla bir anda yerine getirilemeyeceğine dikkat çekti.

Bölgede öncü rolünü geri kazanmasının Mısır dış politikasının ana hedefi olacağını ifade eden Mansur, Mısır’ın ABD ile iyi ilişki kormaya özen gösterdiği gibi karşı tarafın da Mısır’la iyi ilişki içerisinde olmaya özen gösterdiğini savundu. Mansur, Mısır halkının, 30 Haziran gösterileri aracılığıyla Washington’a, dışarıdan içişlerine yapılacak her türlü müdahaleye karşı olduğunu belirten mesajı gönderdiğini söyledi.

Mansur, Rusya ile geçmişten gelen işbirliğine değinerek ilerleyen zamanda ekonomi ve askeri alanda iki ülke arasındaki işbirliğini artırmak için çaba sarf edileceğini anlattı. Rusya’yla söz konusu işbirliğinin Mısır’ın Rusya’yı ABD’ye alternatif gördüğü anlamına gelmediğini vurguladı.

Mısır'da askeri darbenin ardından İhvan'ın yasaklanmasına ilişkin açılan davada ilgili mahkeme, "İhvan'ın ve bağlı tüm oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması, Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılması ve derneğe ait taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulması"na hükmetmişti.

Bakanlar Kurulu da 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan Ed-Dekahliye saldırısını gerçekleştirmekle suçladığı İhvan'ı, 25 Aralık 2013’te "terör örgütü" ilan etmiş ve üyeliği belirlenen herkese ağır cezai müeyyideler uygulanacağını açıklamıştı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER