ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:29

Mandela’nın Robben Adası’nda, Filistin’e özgürlük kampanyası başlatıldı


Nelson Mandela’nın 27 yıllık hapis hayatının büyük bölümünü geçirdiği Güney Afrika'nın Robben Adası’nda, "Marwan Barghouth ve Bütün Filistinli Mahkumlara Özgürlük" kampanyası başlatıldı. Beyazlara karşı verdiği mücadelede Mandela ile 26 yıl hapis yatan Ahmed Kathrada’nın başlattığı kampanyaya, Nobel Barış Ödülü Sahibi Başrahip Desmond Tutu'yla birlikte 5 Nobel Barış Ödülü sahibi de imza attı.

Kathrada, Mandela’nın hücresinden dünyaya duyurduğu kampanyayı, 2002’den beri hapis yatan, İsrail işgaline karşı mücadelenin sembol ismi El Fetih lideri Marwan Barghouthi’nin eşi Fadwa ile başlattı.

Kısa süre önce Filistin’i ziyaret eden Kathrada, Robben Adası’nda yaptığı konuşmada, "Filistinlileri serbest bırakma kampanyası Mandela’yı serbest bırakma kampanyasından daha fazla ses getirecek. Siyahları ezen ırkçı Güney Afrika hükümeti isole edildiği gibi, İsrail de sivil dünyada yalnız bırakılmalı." dedi.

Robben Adası’nda başlatılan özgürlük kampanyasına Filistin Mahkum İşleri Bakanı İssa Qaraqe ve Güney Afrikalı önemli siysetçiler ve insan hakları aktivistleri katıldı.

İsrail, 800 bin Filistinlinin yaklaşık yüzde 20’sini, erkeklerinse yüzde 40’ını en az bir kez hapsetti. El Fetih lideri Barghouthi, İsrail’in tutukladığı ilk Filistin Yasama Konseyi üyesi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER