ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 15:29

Mandela’nın eski eşi cinayetten yargılanabilir


Güney Afrika’da 24 yıl önce kaybolan anti-apartayt aktivisti Corlett Sono ile Siboniso Shabalala’ya ait olduğu iddia edilen mezarın açılmasıyla gözler cinayet emrini verdiğinden şüphelenilen Nelson Mandela’nın eski eşi Winnie Madikizela-Mandela’ya çevrildi. Cenazelerin incelenmesinin ardından polisin soruşturma başlatması bekleniyor.

1997’de ırkçı rejimi sonlandıran Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’na konuşan Sono’nun babası, oğlunu en son dayak yemiş halde Madikizela-Mandela ile gördüğünü, Mandela’nın kendine, oğlu Sono’nun beyaz rejimin ajanı olduğunu söylediğini anlatmıştı.

Geçtiğimiz yıl Kayıp İnsanlar Ünitesi’nden bir dedektif, 1988 yılında morg çalışanları tarafından kaydedilen görüntüler ve resimlere ulaşmış, Sono ve Shabalala’nın aileleri görüntülerin kendi çocuklarına ait olduğunu söyleyerek mezarlarının açılmasını istemişlerdi.

Güney Afrika’nın efsane lideri Nelson Mandela’nın 27 yıl hapis hayatı sürecince eşi olan ve resmi olarak 1996’da boşadığı Madikizela-Mandela’nın yönettiği Mandela Spor Kulübü, apartayt döneminde siyahların yaşadığı Soweto bölgesinde 18 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Güney Afrika’nın iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi'de (ANC) gençlerin mezarlarının açılmasına destek verdi. 1936 doğumlu Madikizela Mandela, siyahların annesi olarak tanınıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER