ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Aralık 2013 Çarşamba 20:31

Mandela'nın cenaze töreninde skandal

Mandelanın cenaze töreninde skandal

Mandela'nın cenaze töreninde sahte çevirmen skandalı yaşandı.


Güney Afrika'nın eski lideri Nelson Mandela için önceki gün düzenlenen resmi anma töreninde büyük bir skandala imza atıldı.

Güney Afrika İşitme Engelliler Federasyonu, Mandela'nın cenaze töreninde işitme engelliler için çeviri yapan çevirmenin "sahte" olduğunu ileri sürdü.

Güney Afrika dün Soweto kentindeki 95 bin kişilik FNB Stadı'nda düzenlediği dev cenaze töreniyle, efsanevi liderleri Nelson Mandela'ya veda etti. Mandela'nın cenaze töreni için 90 ülkenin devlet ve hükümet başkanları Güney Afrika'ya gelmişti.

Törende konuşma yapanlar arasında ABD Başkanı Barack Obama ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da vardı. Cenaze töreni organizasyonunda işitme engelliler de unutulmamıştı.

Ancak Güney Afrika İşitme Engelliler Federasyonu, cenaze töreninde sahnede işitme engelliler için çeviri yapan çevirmenin "sahte" olduğunu açıkladı.

Federasyon'dan yapılan açıklamada, söz konusu çevirmenin deneyimsiz olduğu ve işaret diline hakim olmadığı belirtildi. Mandela'nın dünkü cenaze töreninde görev yapan çevirmenin ismi ise açıklanmadı.

Avustralya televizyonu SBS'e konuşan Dünya Genç İşitme Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Braam Jordaan, "Barack Obama'nın konuşmasını, işaret diliyle anlatmak için bazı hareketler yapan gizemli çevirmen nedeniyle gerçekten çok kızgınım ve aşağılandığımı hissettim" dedi. Jordaan, sahnedeki işaretleri uydurduğunu ileri sürdü.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER