ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 14:12

Mandela ailesinin mezar kavgası büyüyor


Nelson Mandela’nın vefat eden çocuklarının, torunu Mandla Mandela tarafından mezarlarının değiştirilmesi aile arasında büyük kavga başlattı. Mandela ailesinden 16 kişi, yeğenleri ve kuzenleri olan milletvekili Mandla hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mandla, iki yıl önce Nelson Mandela tarafından Mvezo kabilesine lider olarak atanmıştı.
Torun Mandla, 1969’da ölen Mandela'nın en büyük oğlu Thembekile, 1948 yılında ölen 9 aylık bebeği ve 2005’te vefat eden babası Magkatho’nun mezarlarının yerini Qunu’daki aile kabristanından başka yere taşımıştı.

Mandela’nın kalabalık aile fertleri, mezarların tekrar eski yerlerine taşınmasını istiyor. 25 gündür hastanede yatan ve durumu kritik olan 94 yaşındaki efsane lider Mandela, vasiyetine göre çocuklarının mezarlarının değiştildiği Qunu’daki kabristana defnedilecek.

Bölgenin polis sözcüsü Mzukisi Fatyela, basına yaptığı açıklamada, illegal mezar naklini araştırdıklarını belirtti. Geçen hafta Eastern Cape Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada son kararın bugün görülecek duruşmada verilmesi bekleniyor. Mahkeme en son cesetlerin tekrar eski yerlerine taşınmasına karar verse de Mandla mahkemeye direnmeye devam ediyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER