ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:18

Maliye bakanı istifa etti


Belçika’da Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Steven Vanackere istifa etti. Hakkında bir süredir ortaya atılan usulsüzlük iddialarının dayanılmaz hal aldığı gerekçesi ile bu sabah istifasını sunan Vanackere, siyasi bir linç kampanyası ile karşı karşıya kaldığını savundu.

Hıristiyan Demokrat Partili Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Steven Vanackere, istifa ettiğini bir basın toplantısı ile bildirdi. Bakan, her zaman mesleğine saygılı davrandığını ve mesleğini en iyi şekilde icra etmeye çalıştığını savunuyor. Ancak ACW dosyasından dolayı kendisine yapılan haksız suçlamaları artık kaldıramadığını bildiren Vanackere, "Siyasi görüşümden kaynaklanan mesleki etik kurallara sadakatim hakkında oluşan tereddütler bana göre büyük bir haksızlık. Partimdeki liderlerden, parti militanlarından ve iş arkadaşlarımdan sürekli destek almama rağmen istifa etmenin en doğru karar olacağını düşündüm." şeklinde konuştu.

2011 yılından bu yana Maliye Bakanlığı görevini yürüten Vanackere hakkında Hıristiyan Sendikalar Birliği (ACW) ve kamu bankası Belfius’un arasında usulsüz yollarda çıkar ilişkisinde rol oynadığı iddiaları gündeme gelmişti. Vanackere istifasını başbakana illetiğini kaydederken, "Suçlamaların artık durmasını istiyorum. Oluşturulan güvensizlik ortamı çalışmalarımı engeller boyuta ulaştı. Bu da ülkenin çıkarlarına zarar veriyor. Siyasi görüşümden dolayı hak etmediğim suçlamalara maruz kalmamı artık kaldıramıyorum." sözlerine yer verdi.

Başbakan Elio Di Rupo’ya sunulan istifanın ardından altı partili koalisyon hükümetine CD&V Başkanı Wouter Beke’nin Maliye Bakanlığı yeni bir isim sunması bekleniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER