ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 10:07

Maliki'nin şartları var

Malikinin şartları var

Irak'ta kurulacak yeni hükümette başbakanlık adaylığından asla çekilmeyeceğini söyleyen Maliki, çekilmek için şahsi, siyasi ve idari konularda yaklaşık 25 şart öne sürdü.


Irak'ta Şii siyasi güçleri barındıran Ulusal Koalisyon'un toplantısına katılan siyasi kaynaklardan alınan bilgiye göre, daha önce kurulacak yeni hükümette başbakanlık adaylığından asla çekilmeyeceğini söyleyen Maliki, çekilmek için şahsi, siyasi ve idari konularda yaklaşık 25 şart öne sürdü.

Maliki'nin adaylıktan çekilme şartları 

Maliki, adaylıktan çekilmek için, gelecekte cinayet ve yolsuzluk gibi suçlardan yargılanmamak amacıyla kendisini ve ailesini kapsayan "yazılı takipsizlik vaadi" istedi.

Başbakan Maliki, cumhurbaşkanlığında önemli makamlardan birinin (cumhurbaşkanlığı yardımcılığı) kendisine ya da kendisinin aday göstereceği birine verilmesini, söz konusu adayda, Irak'taki gayri resmi anlaşmalara göre makamların dağılımının yapıldığı koşullar aranmamasını şart koştu.

Başbakan adayının, kendisinin liderliğini yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu'ndaki Davet Partisi'nden olmasını isteyen Maliki, yeni hükümette Kanun Devleti Koalisyonu'na, biri devlet içinde "otoriter bakanlık" olmak üzere (İçişleri Bakanlığı) önemli bazı bakanlıklar verilmesi şartını öne sürdü.

Özel korumalarınıda düşündü

Bunun yanında Maliki, kendisinin ve parti liderlerinin kullandığı binalar ve gayrimenkullere dokunulmamasını, yaklaşık 2 bin özel korumasının, şu anki maaşlarıyla görevlerine devam etmesini talep etti.

Maliki'nin bir diğer koşulunun ise başkanı olduğu 5 bağımsız kuruluştaki görevini sürdürmek isteği belirtilirken bunlar dışında şahsi, idari ve mali daha bir çok şartın yerine getirilmesini talep ettiği ifade edildi.

Irak'ta ikinci dönem Başbakanlık yapan Nuri el-Maliki'nin belli çevrelerce aday olmaması istenirken Maliki, daha önce yaptığı açıklamada kurulacak yeni hükümette adaylığından asla çekilmeyeceğini söylemişti.

Irak'ta 2003'te gruplar arasında varılan gayriresmi anlaşmaya göre, cumhurbaşkanı Kürtlerden, başbakan Şiilerden, meclis başkanı ise Sünnilerden seçiliyor.

Son seçimlerde, Başbakan Nuri el-Maliki'nin lideri olduğu "Kanun Devleti Koalisyonu" 93, "Muttehidun Bloku" 23, "Şii Koalisyonu" 29 ve "Vataniyye Bloku" 21 sandalye elde etmişti. Hükümeti kurmak için 328 sandalyelik parlamentoda 165 oyun gerektiği Irak'ta, Yüksek Seçim Komisyonu'nun açıkladığı kesin sonuçlara göre, hiçbir parti hükümeti tek başına kuracak çoğunluğu sağlayamamıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER