ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 22:43

Mali'de Hollande şov


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, geldiği Mali'nin başkenti Bamako’da adeta şov yaptı. Malililer, Fransa Cumhurbaşkanına büyük ilgi gösterdi.

Mali, temasları kapsamında ülkenin kuzeyindeki Timbuktu’yu ziyaret eden Hollande, öğleden sona başkent Bamako’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Hollande, Fransa Büyükelçilik binasında yaptığı basın toplantısının ardından Bamako Bağımsızlık Meydanı’nda Mali halkına hitaben bir konuşma yaptı. Malililer tarafından “Hollande”, “ Hollande” tezahüratlarıyla karşılanan Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesinin her zaman Mali halkının yanında olacağını söyledi. Hollande, ülkeyi isyancı ayrılıkçı gruplara mensup militanlardan temizleninceye kadar Mali halkının yanında olacağını belirterek, “Bu ülkede terör bitmeden gitmeyiz.” dedi. Hollande, burada bulunmalarının bir sebebinin de isyancıların elinde bulunan Fransız esirleri kurtarmak olduğunu kaydetti. Meydanı dolduran Bamakolular sık sık Fransa cumhurbaşkanı lehine tezahüratlar yaptı. Malililerin sevgi çığlıkları altında konuşmasını tamamlayan Hollande, daha sonra meydan inerek Malililerin arasına karışarak onları selamladı ve el sıkıştı.

Hollande’ye Mali geçici yönetimi Devlet Başkanı Dioncounda Traore de eşlik etti. Mali Cumhurbaşkanı Traore, desteklerinden dolayı Fransa’ya şükranlarını sundu. Mali Cumhurbaşkanı ülkedeki tüm şehirlerin artık özgür olduğunu söyleyerek meydanı dolduranları coşturdu.

Zaman zaman ezilme tehlikesi geçiren Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, meydanı dolduran kalabalığın sevgi gösteriler eşliğinde alandan ayrıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER