ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 17:35

Mali operasyonunun Fransa’ya maliyeti ağırlaşıyor


 Fransa’nın, Mali’nin kuzeyini işgal eden silahlı güçlere karşı 11 Ocak’ta başlattığı operasyonun maliyetinin 70 milyon Euro'yu bulduğu açıklandı.

Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian Meclis Finans Komitesi’nde yaptığı açıklamada operasyonun maliyetini doğrularken en büyük harcamanın ise askerlerin ve lojistik desteğin bölgeye taşınmasından kaynaklandığını söyledi. Buna göre 70 milyon Euro'nun 50 milyonu askeri malzemelerin taşınmasına harcandı. Fransa Savunma Bakanı, operasyonun ilk 15 gününde 10 bin ton ekipmanın bölgeye sevk edildiğinin de altını çizerken bunun Afganistan’dan bir yılda çekilme işlemlerinden daha fazla olduğunu vurguladı.

Açıklamada diğer önemli tutarın ise Fransız Hava Kuvvetleri’nin uçuşları ve füzelere harcandığı belirtilirken Mirage 200-D bin savaş uçağının 1 saatlik uçuş bedelinin 8 bin Euro olduğu, kullanılan füzelerin ücretlerinin ise 40 bin ile 350 bin Euro arasında değiştiği ifade edildi. Operasyon için bölgede bulunan 4 bin Fransız askerinin de operasyonun maliyetinin artmasında önemli rol oynadığının altı çizildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da konuyla ilgili yaptığı açıklamada Mali’de Fransa’nın büyük bir çaba gösterdiği yorumunda bulundu.

Fransa’nın 2013 yılı savunma bütçesi 31,4 milyar Euro olarak gerçekleşirken yurt dışı harcamaları için ayrılan tutarın ise 630 milyon Euro olduğu açıklandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER