ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 22:50

Malezya'da genel seçim


Malezya'da yapılan genel seçime ilişkin ilk sonuçlar ortaya çıkmaya başlarken, seçime katılım oranının oldukça yüksek olduğu bildirildi.
     Malezya'daki seçim komisyonu, ilk tahminlere göre ülke genelindeki 13 milyondan fazla kayıtlı seçmenden 10 milyonunun oy kullandığını belirtti.
     Seçim bölgelerinden gelen ilk sonuçlarınsa Başbakan Necip Rezak'ın önderliğindeki Ulusal Cephe'ye verilen desteğin daha fazla olduğunu gösterdiği ifade edildi. Ulusal Cephe'nin şimdiden parlamentoda 25 sandalye kazandığı, Enver İbrahim'in ittifakınınsa 13 sandalyede kaldığı belirtildi.
     Siyasi yorumcuların çoğu, özellikle kırsal kesimdeki seçmenlerin desteğinin, 56 yıldır ülkeyi yöneten Ulusal Cephe'yi öne çıkartacağına inanıyor.
     Enver İbrahim'in önderliğindeki muhalif ittifakın başarı olasılığınınsa bu seçimde 2008'deki seçime kıyasla daha fazla olduğu yorumları da yapılıyor.
     Bu arada Malezya'da bazı internet sitelerinde, seçmenlerin parmaklarına oylarını kullandıklarının göstergesi olması için sürülen mürekkebin kolayca silindiğine ilişkin iddialar da sonuçların güvenilirliğiyle ilgili tartışmaların şimdiden gündemi işgal etmeye başladığını gösteriyor.
     Muhalefet de Ulusal Cephe'nin Bangladeş, Filipinler ve Endonezya'dan göçmenleri, kendilerine oy vermeleri için kanunsuz şekilde kullanmış olabileceğini ileri sürüyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER