ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Temmuz 2014 Cuma 00:06

Malezya uçağı düştü: 295 ölü!

Malezya uçağı düştü: 295 ölü!

Rus haber ajansı Interfax, Ukrayna’nın Rusya sınırı yakınlarında Malezya’ya ait yolcu uçağı düştüğünü bildirdi.


İçinde 295 kişinin bulunduğu Malezya'ya ait bir yolcu uçağının Rusya-Ukrayna sınırı yakınında düştü.

Rus resmi haber ajansı İtar-Tass'ın bildirdiğine göre, Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağı, Rusya sınırından 60 kilometre uzakta Ukrayna topraklarına düştü. Uçağın içinde 280 yolcu ve 15 mürettebat olduğu belirtildi.
Uçağın, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaptığı sırada 10 bin metre yükseklikte Rusya hava sahasına girmeden hemen önce düştüğü kaydedildi.

Rus basınında yer alan haberlerde, uçağın Ukrayna ordusu ile ayrılıkçılar arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bölgede düştüğü belirtiliyor.

UKRAYNA: UÇAĞI BİZ VURMADIK

ROKETLE DÜŞÜRÜLDÜ İDDİASI

Rus İnterfaks haber ajansı, Malezya Havayolları’nın Boeing tipi yolcu uçağının vurulduğunu iddia etti. Ajansa konuşan ismini açıklamayan bir yetkili, uçağın füze ile vurulduğunu söyledi.

Malezya yolcu uçağının Ukrayna topraklarında, Rusya sınırına yakın düştüğü açıklandı. Ukrayna makamları, uçağın düşmesini doğrularken, bölgeye kurtarma ekiplerinin gönderildiğini kaydetti.

Amsterdam - Kuala Lumpur seferini yapan uçakta 280 yolcu ve 15 mürettebat olduğu ifade ediliyor.

"295 KİŞİ ÖLDÜ"

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı Anton Gerashchenko ise uçakta 280 yolcu ve 15 mürettebat bulunduğu ve hayatlarını kaybettikleri bilgisini verdi. Danışman aynı zamanda, uçağın yerden fırlatılan bir füzeyle vurulmuş olabileceği ihtimalinin de değerlendirildiğini ekledi.

Uçağın enkazının yaklaşık 15 kilometrelik bir alana yayıldığı kaydediliyor. Uçağın kuyruk kısmındaki renklerin Malezya Havayolları’na ait olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağında 280 yolcu, 15 mürettebat toplam 295 kişi olduğu ifade ediliyor.

ALMANYA SORUŞTURMA İSTEDİ

Almanya hükümeti, Malezya Havayollarına ait yolcu uçağının Ukrayna'da düşmesiyle ilgili derhal bağımsız bir soruşturmanın başlatılmasını istedi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Malezya yolcu uçağının Ukrayna'da düşmesinden derin üzüntü duyduklarını, gerilimin tırmanmasından endişe ettiklerini bildirdi.

"Başbakan Merkel, Malezya yolcu uçağının Ukrayna'nın doğusunda düşmesiyle şoke oldu" ifadesini kullanan Seibert, hayatını kaybedenler için yas tuttuklarını, kurbanların ailelerinin acılarını paylaştıklarını kaydetti.

Malezya uçağının yüksek bir irtifada uçarken yerden düşürüldüğü iddialarının şoke edici olduğunu belirten Seibert, açıklamasında, şunlara yer verdi:

"Eğer bu haber doğrulanırsa Ukrayna'nın doğusundaki ihtilafın trajik bir şekilde tırmanmaya devam edeceğinin işareti olabilir. Başbakan Merkel, uçağın düşme nedeninin ortaya çıkarılması için derhal bağımsız bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunmaktadır."

"Uluslararası bağımsız bir soruşturma derhal başlatılmalıdır" ifadesini kullanan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların, arama kurtarma ekipleri ve güvenlik birimlerinin uçağın düştüğü bölgeye ulaşmalarına imkan tanımaları gerektiğini belirtti.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER