ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 14:06

Malezya, 5 Uygur sığınmacıyı sınır dışı etti


5 Uygur sığınmacıyı sınır dışı eden Malezya, New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından eleştirildi. İnsan hakları örgütü, Kuala Lumpur yönetimini bu kişilerin hayatlarını tehlikeye atmakla eleştirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 31 Aralık’ta Çin’e geri gönderilen kişilerle ilgili olarak, bu durumun uluslararası hukukun ciddi ihlali olduğunu kaydetti. Çin’e geçmişte iade edilen Uygurlar, uzun hapis yada ölüm cezası korkularını dile getirmişti.

5 Uygurun Malezya’yı sahte pasaportla terk etmek istedikleri için geçen yıl gözaltına alındığı ileri sürülmüştü. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kuala Lumpur mülteci dairesinde kayıtları olan 5 Uygur’un, gözaltındayken sınır dışı edildiği iddialarının gözden geçirilmekte olduğunu kaydetti.

Malezya polisinin söz konusu Uygurları, geri götürmek için gelen Çinli yetkililere gizlice teslim ettiği de ifade edildi.
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği de açıklamasında, ilgili işlemler tamamlanmadan ve iddiaların araştırıldığı bir dönemde, tüm müdahalelere rağmen söz konusu Uygurların sınır dışı edilmelerinden üzüntü duyduklarını dile getirdi.
Malezya İçişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

6 Uygur, Malezya’nın sınır dışı ettiği ikinci grup Uygur oluyor. Malezya, 2011’de 16 Uygur’u gözaltına almış ve bunlardan 11’ini sınır dışı etmişti. BM’ye kayıtlı diğer 5 Uygur ise BM himayesine verilmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Asya Direktörü Yardımcısı Phil Robertson ise "Malezyalılar yılbaşını kutlarken, hükümetleri Uygur sığınmacıların zorla Çin’e iade etmekle onları tehlikeli ve belirsiz kaderlerine terk etmiş oldu’’ diye konuştu. Örgüt, 2011’de Çin’e zorla iade edilen Uygurların ‘’bölücülük’’ suçlamasıyla 6 yıl hapse mahkûm olduklarını belirterek, "Malezya hükümeti bunun nasıl olduğu, Çin’in rolü ve bir daha yaşanmamasını sağlamak için atılan adımları açıklama yükümlülüğü var.’’ açıklaması yaptı.

KAMBOÇYA DA ÇİN’E İADE ETMİŞTİ

2009 yılında da Kamboçya'daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) vasıtasıyla Kamboçya’ya sığınma talebinde bulunan 1'i kadın, 2'si çocuk, 20 Uygur, başvurularına ilişkin değerlendirme süreci tamamlanmadan Çin’e iade edilmişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin’in kuzeybatısındaki Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 2009’da yaşanan şiddet olayları nedeniyle Kamboçya'ya kaçan ve birkaç ay sonra BM ve ABD'nin muhalefetine rağmen Çin'e gönderilen Uygurların akıbetlerinin bilinemediğini duyurmuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER