ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 21:05

Makedonya'da iktidar ve muhalefet bir araya geldi


Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, bütçe tartışmaları nedeniyle meclis çalışmalarını boykot eden ana muhalefetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Branko Crvenkovski ile protestoların ardından ilk kez bir araya geldi.

Başkent Üsküp'teki Milletvekilleri Kulübü'nde, mecliste 2013 yılı bütçe görüşmeleri yapılırken 24 Aralık'ta tıkanan siyasi diyaloğu canlandırmak için bir araya gelen iki lider, görüşmenin ardından yaptıkları basın toplantısında ortak bir çözüm bulamadıklarını açıkladı.

Başbakan Gruevski muhalefetin yeniden meclis çalışmalarına geri dönmesini, Crvenkovski ise 24 Mart'ta yapılaması planlanan yerel seçimlerle birlikte parlamento seçimlerinin de yapılmasını ve 24 Aralık'ta mecliste yaşanan olayları araştırmak üzere bir komisyon kurulmasını talep etti.

Görüşme esnasında sadece muhalefetin talepleri üzerine konuşulduğunu belirten Gruevski, Makedonya Sosyal demokratlar Birliği'nin ülkedeki tek muhalefet partisi olmadığını ve onlarsız da yerel seçimlere gidebileceklerini söyledi.

Talepleri yerine getirilmeden meclis çalışmalarına katılmayacaklarını ifade eden Crvenkovski ise 24 Mart'ta yapılması planlanan yerel seçimlere katılmayacaklarını bir kez daha yineledi. Crvenkovski ayrıca, muhalefet taraftarlarının önümüzdeki günlerde de yol kapatma eylemlerine devam edeceğini belirtti.

Makedonya'nın 2013 bütçesi mecliste görüşülürken 24 Aralık'ta yaşanan tartışma üzerine muhalefet milletvekilleri güvenlik güçleri tarafından parlamentodan çıkarılmıştı. Bunun üzerine ülkedeki muhalefet taraftarları meydanlara dökülüp başkent Üsküp'teki caddeleri araç trafiğine kapatmıştı.

Ülkedeki ortamdan rahatsızlık duyan uluslararası örgütler ise iktidar ve muhalefet partilerinin görüşüp sorunu çözmeleri için çalışıyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER